Home Aktualności Centralne Targi Rolnicze 2020
Centralne Targi Rolnicze 2020

Centralne Targi Rolnicze 2020

0
0

W dniach 31 stycznia – 2 lutego 2020 r. w centrum targowym PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie odbyła się czwarta edycja Centralnych Targów Rolniczych.

Choć targi zwą się centralnymi, a nawet największymi targami nowoczesnych technologii dla rolnictwa, nadal jest to bardziej życzenie, niż rzeczywistość. Jak dotąd zdecydowanie nie dorównują one rozmachem takim wystawom jak Agro Show, Polagra-Premiery czy Agrotech, o czym świadczy też statystyka. Liczba wystawców wyniosła zaledwie 191, liczba zaprezentowanych marek – 250. Ekspozycja pomieściła się w dwóch halach na powierzchni 40 tys. m2. Liczba odwiedzających, jak podaje organizator, osiągnęła dokładnie 31 587 osób.

Teren targów był podzielony na sześć salonów tematycznych: techniki rolniczej, usług specjalistycznych, środków do produkcji rolnej, narzędzi i części zamiennych, start-up oraz techniki leśnej. Wydzielono także strefę maszyn premium, w której można było podziwiać m. in. kombajn Claas Lexion 8700, ciągniki Claas Axion 960TT, New Holland T7 165S i Kubota MGX 115. W programie Centralnych Targów Rolniczych znalazła się m. in. konferencja „Polska wieś w Unii Europejskiej”, panel „Podwyższone normatywy dobrostanu zwierząt” oraz prezentacja „Nawet bakteria może złapać wirusa! – Rola nowoczesnych rozwiązań fagowych w walce z chorobami bakteryjnymi w hodowli zwierząt”.

Nagrodą Centralnych Targów Rolniczych jest statuetka Złotego Żurawia Rolnictwa. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się program do zarządzania gospodarstwem eAgronom, system wymiany danych Data Connect (produkt opracowany wspólnie przez John Deere, Claas, CNH Industrial i 365 FarmNet) oraz biodegradowalny płyn do mycia maszyn rolniczych Hyperin Agri. Dwa pierwsze z wymienionych produktów otrzymały już złote medale MTP na niedawnych targach Polagra-Premiery w Poznaniu. Ponadto od ostatniej Agritechniki Data Connect nosi także tytuł Maszyny Roku 2020 w kategorii elektroniki.

W Nadarzynie wręczono również nagrody laureatom ogólnopolskiego plebiscytu Mistrzowie Agro. Jest to konkurs organizowany przez grupę Polska Press, którego adresatami są rolnicy, gospodynie, sołtysi i sołectwa, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa agroturystyczne. Kandydatami byli zwycięzcy plebiscytów na poziomie wojewódzkim, zaś laureaci zostali wyłonieni na podstawie głosowania czytelników dzienników regionalnych należących do Polska Press. Wyników doczekał się także II konkurs „Rolniczki motorem innowacji w Polsce”.

Na targach rozegrano także zawody Puchar Polski Agro Strongman, odbył się również pierwszy w Polsce Festiwal Youtuberów Rolniczych – Agrocon.

PTAK Warsaw Expo ogłosił już datę następnej edycji Centralnych Targów Rolniczych – odbędą się one w dniach 29-31 stycznia 2021 r. Najwyraźniej zeszłoroczna zmiana terminu z jesiennego na zimowy utrzyma się już na stałe.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments