Home Artykuły CYFRYZACJA W ROLNICTWIE
CYFRYZACJA W ROLNICTWIE

CYFRYZACJA W ROLNICTWIE

0
0

Cyfryzacja to ostatnimi czasy jedno z niezwykle modnych słów. Popularności ustępuje chyba tylko hasłom, takim jak “komputeryzacja” bądź szeroko rozumiana “informatyzacja”. Czym zatem ona jest? Jest to bez wątpienia swoista strategia, której celem jest takie wykorzystanie najlepszych rozwiązań informatycznych by optymalnie zagospodarować potencjał drzemiący w cyfrowych zasobach organizacji. Aktualnie cyfryzacja towarzyszy nam w życiu codziennym na każdym korku. To zjawisko, które w ogromnym tempie rozprzestrzenia się i dotyka kolejnych sektorów gospodarki. Na tle Europy Polska jest jedną z najszybciej cyfryzujących się gospodarek. Zajmujemy czwarte miejsce w Europie pod względem wzrostu Wskaźnika Cyfryzacji Gospodarki – korzystania z Customer Relations Management czy smartfonów w codziennej pracy.

Cyfryzacja wkroczyła również pewnym krokiem do rolnictwa. Technologiczna i cyfrowa transformacja rolnictwa nie jest już tematem dotyczącym odległej przyszłości. Stała się ona rzeczywistością dla rolników w wielu zakątkach świata. Rewolucja technologiczna w tym sektorze to konieczność, prognozuje się bowiem, że do połowy stulecia rolnictwo będzie musiało znacząco zwiększyć wydajność i wyżywić aż 9 mld ludzi. Niezbędne jest zatem zwiększenie produkcji upraw i żywności. Jednak same powierzchnie upraw nie ulegają zwiększeniu. Oznacza to, że rolnicy będą musieli z dostępnej powierzchni uzyskiwać znacznie większe plony. Kluczem do tego jest integracja z Internetem. Według badań, do roku 2020, wartość rynku cyfrowego rolnictwa ma wzrosnąć na całym świecie do 6 mld EUR. Podkreśla się, że nawet tradycyjne gałęzie gospodarki mogą w ucyfrywieniu znaleźć nowe przewagi konkurencyjne – np. ekologiczna produkcja żywności, która na końcowym etapie poszukuje klientów oraz organizuje dystrybucję i logistykę poprzez narzędzia cyfrowe, co skraca czas dostawy i poszerza rynek.

Pojawiające się w minionych latach technologie cyfrowe pozwalają większej liczbie rolników na całym świecie lepiej zrozumieć współzależność czynników wpływających na ich gospodarstwa rolne dzięki łatwym w użyciu narzędziom, które pomagają zwiększyć skuteczność podejmowanych przez nich działań w wyniku wykorzystania posiadanych danych. Do narzędzi tych nie należą powszechnie kojarzone z rolnictwem pługi, ciągniki, ale tablety oraz smartfon. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie nawet najnowocześniejsze urządzenia, byłyby nieprzydatne bez Internetu, który już od lat traktowany jest jako najbardziej wiarygodne źródło informacji, do którego dostęp możemy mieć wszędzie. Nie tylko w domu ale też na traktorze. Szybki dostęp do informacji staje się kluczem do dochodowego biznesu, którym jest przecież prowadzenie gospodarstwa rolnego. W korzystaniu z jego zalet rolnicy idą co najmniej w takim samym tempie z dostosowaniem się do rzeczywistości, jeśli nie szybszym, niż przeciętny mieszkaniec miasta. Na użyteczność tabletów, smartfonów, Internetu w rolnictwie wpływają pojawiające się bez przerwy nowe aplikacji, które pozwalają na przykład sprawdzić najnowsze ceny zbóż na giełdzie europejskiej oraz amerykańskiej.

Spośród dostępnych aplikacji rolniczych na uwagę zasługuje polska aplikacja na telefony Agro-Alarm. Użytkownicy znajdą w niej kalkulator rolniczy, notatnik rolnika, wiadomości rolnicze (aktualności dotyczące nawożenia, ochrony upraw oraz nowych odmian), komunikaty sadownicze i warzywnicze (powiadomienia o zagrożeniach dla upraw). Jest to bezpłatne i niezwykle wszechstronne narzędzie, które można zainstalować na smartfonie bądź tablecie. Co ważne, informacje jakie ma do zaoferowania aplikacja opracowywane są we współpracy z ekspertami w dziedzinie ochrony roślin i nawożenia upraw. Stanowią one cenne doradztwo dla każdego rolnika. Wymieniając rolnicze aplikacje nie sposób nie wymienić o Agrobase, która pozwala zidentyfikować problemy związane z ze szkodnikami, chorobami i chwastami. W bazie programu dostępna jest bardzo duża ilość informacji na temat chorób i szkodników z przypisanymi środkami ochrony roślin, zwalczającymi dane problemy.

Oznaką postępu w kwestii cyfryzacji rolnictwa jest pierwszy w pełni polski, kompleksowy system informatyczny ułatwiający prowadzenie i zarządzanie gospodarstwem rolnym, znany pod nazwą RolnikON. Został on stworzony przez Polski Instytut Rolnictwa przy współpracy wielu specjalistów, m.in. z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. Adresowany jest on do osób, które chcą zwiększać efektywność swojej działalności rolnej w prosty i jednocześnie przyjemny sposób. Głównym zadaniem systemu jest efektywne zarządzanie uprawą, magazynowanymi materiałami, hodowlą. Ponadto system ten daje możliwość sprawnego wystawiania faktur, oraz kontrolowanie przychodów i wydatków. Jego bezsprzeczną zaletą jest zarówno przejrzysty wygląd jak i intuicyjne rozwiązania. Dzięki temu doskonale poradzi sobie z obsługą tego systemu, każda osoba nawet bez przeszkolenia z zakresu obsługi komputera.

Każdy kto interesuje się kwestią cyfryzacji rolnictwa na pewno słyszał na temat systemu do zarządzania gospodarstwem VitalFields, z którego korzystają zarówno małe, jak i te największe gospodarstwa. Pozwala on na księgowanie wykonanych zabiegów, lokalizację pół, raportowanie oraz zarządzanie gospodarką magazynową. Ponadto system dostarcza na bieżąco spersonalizowane informacje o warunkach atmosferycznych (opadach, temperaturze, wilgotności względnej czy prędkości i kierunku wiatru) dla każdego z pól. Jednocześnie istnieje możliwość sprawdzania prognoz długoterminowych, co znacznie ułatwia planowanie poszczególnych prac polowych. System stanowi rejestr działań i zabiegów agrotechnicznych, który wymagany jest w trakcie ewentualnej kontroli gospodarstwa. Umożliwia dostęp do zarządzania wszelkimi zamówieniami związanymi z gospodarstwem. VitalFields działa na każdej przeglądarce internetowej, nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie. System dostępny jest także jako aplikacja na smartfony.

Autor: Dr inż. Anna Wilkanowska

Facebook Comments