Home Artykuły GridCon – ciągnik podłączany do kontaktu
GridCon – ciągnik podłączany do kontaktu

GridCon – ciągnik podłączany do kontaktu

0
0

Producenci maszyn rolniczych prześcigają się w nowoczesnych i zaskakujących rozwiązaniach. Nikogo już nie zdziwi ciągnik hybrydowy lub elektryczny, gdyż kilkoro czołowych producentów zaprezentowało już takie pojazdy. Kilka lat temu przebrzmiały także informacje o autonomicznych traktorach Case IH bez kabiny. Ale ciągnik na prąd z sieci elektrycznej? Tego jeszcze nie było!

GridCon jest wspólnym projektem największego światowego producenta maszyn rolniczych – John Deere wraz z firmą Baum Consult GmbH i Uniwersytetem Kaiserslautern. Konsorcjum zapowiadało swoją nowość już wiosną zeszłego roku. Moc niezwykłego traktora wynosi 400 KM, masa – 8,5 t (jest porównywalna do masy tradycyjnego ciągnika John Deere 6195R, mając przy tym dwukrotnie większą moc), a prędkość jazdy – 20 km/h. Wymagane do zasilania napięcie wynosi 2,5 kV, a do efektywnego rozdziału energii elektrycznej służy szyna 700 V DC. Osprzęt elektryczny jest wyposażony we własny system chłodniczy. Ogólną wydajność układu napędowego producent określił jako 85%.

Konstruktorom ciągnika GridCon przyświecała idea stworzenia maszyny, która nie ma akumulatorów, pracuje cicho, nie emituje spalin, a także jest autonomiczna, czyli nie ma także stanowiska dla traktorzysty. Oprócz w pełni autonomicznego trybu pracy jest także możliwość zdalnego sterowania przez operatora. Według informacji John Deere koszty eksploatacji takiego pojazdu są o połowę niższe, niż w przypadku ciągnika elektrycznego z akumulatorami. Odpada też konieczność długiego ładowania akumulatorów, co jest znacznym utrudnieniem w pracy z ciągnikami, które je posiadają.

GridCon to coś zupełnie nowego w świecie maszyn rolniczych. Dlaczego? Od znanych już z ostatnich lat ciągników elektrycznych różni się przede wszystkim tym, że jest zasilany z przewodu elektrycznego. Pojazd ciągnący za sobą kabel? Trudno w to uwierzyć i sobie to wyobrazić, ale właśnie tak jest. Przewód o długości około kilometra jest nawinięty na ogromną szpulę z przodu ciągnika, z którą łączy się specjalne ramię rozkładające go na polu – tak, aby nie został najechany przez koła pojazdu ani nie zaczepił się o żaden element osprzętu.

Premierą ciągnika GridCon była pierwsza demonstracja jego pracy na polu w Kaiserslautern, której dokonali inżynierowie z European Technology Innovation Center John Deere, z broną wirnikową w roli osprzętu. W tym roku będzie można też go obejrzeć na czołowych europejskich wystawach rolniczych. Według zapowiedzi na stronie konsorcjum będą to targi SIMA w Paryżu (luty) i Agritechnica w Hanowerze (listopad). GridCon zostanie też zaprezentowany na konferencji KTBL-Tage 2019 w Darmstadt, poświęconej dostosowywaniu rolnictwa do zmian klimatu.

Zdjęcia: https://www.electrive.net/2018/12/10/video-john-deere-zeigt-gridcon-landmaschine-im-einsatz/

Facebook Comments