Home Artykuły Jak wybrać dobry wóz paszowy?
Jak wybrać dobry wóz paszowy?

Jak wybrać dobry wóz paszowy?

0
0

Na rynku wozów paszowych z roku na rok oferta jest coraz wyższa. Zanim jednak sięgniemy po produkt konkretnej firmy, warto ustalić własne potrzeby i na ich podstawie dobrać wóz o odpowiednich parametrach. Co innego bowiem potrzebuje gospodarstwo z 50 krowami, a co innego właściciel stada 150 krów wysokomlecznych.

Przy wyborze wozu paszowego warto brać pod uwagę przede wszystkim wielkość posiadanego stada, system mieszania paszy oraz kierunek jej wysypu, moc niezbędną do obsługi wozu, a także jego rozmiary. Oczywiście, istotnym elementem jest również cena maszyny, jednak nie powinna być głównym kryterium wyboru.

Warto wybrać się na pokaz pracy maszyn

Jedną z najważniejszych kwestii dla rolników jest jednak wybór systemu tnącego. Do wyboru jest poziomy i pionowy układ tnący. Każdy z nich ma sporo zalet, dlatego warto dobrze rozważyć wszystkie kwestie przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeszcze lepiej jest wybrać się na pokazy pracy maszyn, organizowane przez poszczególnych producentów. Dzięki temu można naocznie poznać wszystkie ich funkcje. Sposób cięcia paszy ma duży wpływ na jej jakość i odpowiednią zawartość poszczególnych składników pokarmowych. A to przekłada się bezpośrednio na jakość żywienia zwierząt oraz poziom ich mleczności.

Nowoczesne wozy poziome mają sporo zalet

W Polsce póki co najpopularniejsze są wozy z systemem pionowym. Przede wszystkim dlatego, że starego typu wozy paszowe poziome nie do końca były przygotowane do cięcia wrzucanych od góry długich elementów. Prowadziło to do niedostatecznego rozdrobnienia i wymieszania paszy, co zniechęciło wielu rolników do wyboru takiego rozwiązania. Jednak nowoczesne wozy paszowe z systemem poziomym są już wyposażone w innowacyjne technologie, które umożliwiają idealne rozdrobnienie paszy także z długich elementów wrzucanych od góry. Ich jedynym mankamentem, zgłaszanym przez niektórych rolników, może być zbyt duże rozdrabnianie paszy podczas za długiego mieszania. Warto więc pilnować czasu pracy wozu, by pasza była odpowiednio rozdrobniona. W wozach z pionowym systemem mieszania problemu z nadmiernie rozdrobnioną paszą nie ma – poszczególne składniki paszy wynoszone są z dołu do góry zbiornika, a następnie swobodnie opadają na dół. Pasza jest więc zarówno dobrze wymieszana, jak i posiada prawidłową strukturę.

Dobry wybór wozu może przynieść spore oszczędności

Różnice pomiędzy wozami pionowymi i poziomymi tkwią także w czasie ich pracy, a co za tym idzie – w ekonomii. Dobrej klasy wóz z systemem poziomym jest w stanie stworzyć dobrze wymieszane porcje paszy w ciągu zaledwie pół godziny. Gdy tymczasem podobny wóz, ale z systemem pionowym potrzebuje około 40-60 minut, czyli prawie dwa razy więcej czasu. Wóz poziomy pracuje więc sporo krócej, co pozwala zaoszczędzić kilka litrów paliwa w ciągu tylko jednego mieszania. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wozy paszowe pracują codziennie, oszczędności w skali roku mogą być już naprawdę znaczące – tym większe, im większe jest stado i ich zapotrzebowanie na dobrej jakości dawkę pokarmową. Poziome wozy paszowe pozwalają więc na większe oszczędności, dzięki czemu inwestycja w nie szybciej się spłaca.

Autor: Anna Banaszkiewicz

Facebook Comments