Home Artykuły Maszyny Roku 2019
Maszyny Roku 2019

Maszyny Roku 2019

0
0

Maszyna Roku to konkurs dla producentów maszyn, którego wyniki są ogłaszane zwykle pod koniec poprzedniego roku przy okazji dużych targów rolniczych. Ostatnia edycja nastąpiła jednak dopiero niedawno, 25 lutego na paryskich targach SIMA.

Konkurs nieco przypomina Ciągnika Roku, gdyż podobnie jak w rywalizacji dla producentów traktorów międzynarodowa komisja składa się z przedstawicieli europejskich czasopism rolniczych w liczbie 26. Głównym organizatorem jest niemieckie wydawnictwo Deutscher Landwirtschaftsverlag (DLV), do którego należy m. in. portal Agrarheute i czasopismo Agrartechnik. Co ciekawe, DLV jest też głównym udziałowcem polskiego wydawnictwa Oikos – wydawcy magazynów myśliwskich, rolniczych i leśnych, w tym Bez Pługa.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych maszyn rolniczych w 16 kategoriach (w tym roku najwyraźniej nie było nagrody specjalnej jak w poprzedniej edycji). Traktory, choć – jak wspomniano wyżej – mają dla siebie oddzielną rywalizację, nie są przy tym pomijane. Wręcz przeciwnie, organizatorzy przeznaczyli dla nich aż pięć kategorii. Dziwi za to fakt, że nie ma żadnej kategorii dla oprogramowania rolnictwa precyzyjnego, zdobywającego coraz więcej nagród w innych konkursach. Ale przejdźmy do przeglądu zwycięzców.

Ciągnik XL: Case IH Quadtrac CVX

Ciągnik dużej mocy (L): Massey Ferguson 7719 S

Ciągnik klasy wyższej (M): New Holland T5 Auto Command oraz Case IH Versum

Ciągnik klasy średniej (S): Valtra seria A

Ciągnik specjalistyczny: Same Frutteto CVT S ActiveSteer

Kombajn: New Holland CR Revelation IntelliSense

Sieczkarnia samojezdna: Krone Big X 1180

Maszyna do zbioru roślin okopowych: kombajn ziemniaczany Ropa Keiler 2

Maszyna zielonkowa: kosiarka Pöttinger Novacat A10 CrossFlow

Maszyna uprawowa: brona talerzowa Lemken Rubin 10

Siewnik: siewnik pneumatyczny Sulky Progress P50

Opryskiwacz: opryskiwacz zaczepiany Kuhn Metris 2

Sprzęt magazynowy: ładowarka teleskopowa JCB Serie III & CommandPlus

Nawożenie: wóz asenizacyjny Joskin Modulo Advantage

Quady i pojazdy SSV: John Deere Gator

Nagroda publiczności: sekcja wysiewająca do siewników punktowych Maschio Gaspardo Chrono

Podobnie jak w poprzednich edycjach część nagród trafiła do maszyn docenionych już w innych konkursach. Traktor Same Frutteto CVT 115 S nosi obecnie tytuł Najlepszego Ciągnika Specjalistycznego. Seria kombajnów CR na tych samych targach otrzymała Innovation Award za rewers dynamicznej rolki podającej ułatwiający usuwanie zatorów podczas omłotu. Z kolei laureat nagrody publiczności, Maschio Gaspardo, zgarnął rok temu złoty medal MTP na targach Polagra-Premiery za tę samą sekcję wysiewającą Chrono.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments