Home Artykuły Nowe odmiany pomidora
Nowe odmiany pomidora

Nowe odmiany pomidora

0
0

W 2017 roku do KR wpisano 2 odmiany pomidora przeznaczone do uprawy w polu. Czym charakteryzuje się każda z tych odmian ?

Agent – to odmiana o późnym terminie kwitnienia i dojrzewania owoców. Roślina o ciągłym typie wzrostu. Liście poziome, średniej długości, wąskie, podwójnie pierzaste o dużych listkach. Bardzo ciemnozielone ze słabym połyskiem. Grono pojedyncze i złożone. Warstwa odcinająca na szypułce występuje, długość szypułki od kolanka do kielicha długa. Owoc tej odmiany jest mały do średniego, okrągły o gładkiej powierzchni zakończenia szypułkowego. Bez piętki na owocu niedojrzałym. Zagłębienie szypułkowe małe, skorkowacenie zagłębienia szypułkowego małe. Ślad po szyjce słupka jest mały, wierzchołek zagłębiony. Owoc niedojrzały ma barwę jasnozieloną, a dojrzały czerwoną ze słabym połyskiem. Miąższ owocu jest czerwony. Owoc tej odmiany jest średnio twardy. Agent to odmiana mieszańcowa, przeznaczona do uprawy w polu, ale także i pod osłonami nieogrzewanymi.

Lambert – jest to odmiana o średnio wczesnym terminie kwitnienia i dojrzewania owoców. Roślina o samo kończącym typie wzrostu. Liście poziome, podwójnie pierzaste o dużych listkach. Długie, szerokie, ciemnozielone ze słabym połyskiem. Grono pojedyncze i złożone. Warstwa odcinająca na szypułce występuje, długość szypułki od kolanka do kielicha długa. Owoc jest mały do średniego, odwrotnie jajowaty o słabo żebrowanej powierzchni zakończenia szypułkowego. Bez piętki na owocu niedojrzałym. Zagłębienie zakończenia szypułkowego małe, skorkowacenie zagłębienia szypułkowego średnie. Ślad po szyjce słupka bardzo mały do małego. Wierzchołek zaostrzony. Owoc niedojrzały ma barwę zieloną, dojrzały jest czerwony ze średnim połyskiem. Miąższ owocu jest czerwony. Owoc średnio twardy. Jest to odmiana mieszańcowa, przeznaczona do uprawy w polu.

Autor: Tomasz Kodłubański

 

Facebook Comments