Home Artykuły Plantatorzy rozpoczynają zbiory cebuli gruntowej
Plantatorzy rozpoczynają zbiory cebuli gruntowej

Plantatorzy rozpoczynają zbiory cebuli gruntowej

0
0

Grzegorz Batorski z woj. łódzkiego produkuje cebulę na obszarze ponad 2 ha.

Rok 2017 zapowiada się wyjątkowy pod względem jakości plonów cebuli. Z całego areału rolnik zebrał już prawie 2 tony dużych i pięknych główek.

– Cebula odmiany Exhibition F1, to co mogę powiedzieć o tej odmianie to iż jest to odmiana późna o wyjątkowo dużych cebulach. W uprawie sadzona z doniczek ziemnych daje cebule o masie 80-200 g. Cebule białe o łagodnym, słodkim smaku, pokryte twardą suchą łuską. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia. Miąższ jest biało – kremowy i soczysty.

Ta odmiana cebuli jest doskonała na sałatki i surówki. Pomimo późnego dojrzewania szybko tworzy cebule i może być użyta na wczesne zbiory.

– Sporym problemem jest fakt, iż cebule tych odmian dość szybko tracą swoją wartość i już pod koniec września i na początku października praktycznie nie nadają się do sprzedaży. Przechowywanie cebul tych odmian jest bardzo trudne by nie powiedzieć, że niemożliwe.

Barylski stara się zwalczać szkodniki oraz grzyby znanymi na rynku preparatami.

 – Przeciwko mączniakowi rzekomemu opryskuję plantacje fungicydami: zawierającymi substancje czynne takie jak: azoksystrobina (0,8 l/ha), przemiennie ze środkiem zawierającym mankozeb (2,5 kg/ha), które niszczą spory grzybów pojawiające się na roślinie. Opryskuję 3-4 razy, co 7 dni. Do cieczy użytkowej dodaję substancje zwilżająco – przyczepne.

Rolnik kontroluje również zachwaszczenie poprzez zabezpieczenie cebuli przed konkurencją chwastów w okresie wschodów, a następnie utrzymanie pola wolnego od zachwaszczenia do zbiorów.

– Przeprowadzam 3 zabiegi – celem pierwszego zabiegu (serii zabiegów) jest

utrzymanie plantacji w stanie wolnym od chwastów od wschodów do stadium 2-3 liści cebuli, kiedy możliwe jest zastosowanie preparatów nalistnych. W tym okresie stosuję także  produkt Avans Premium® w dawce 0,75-1 l/ha – mówi G. Barylski.

Celem drugiego zabiegu (serii zabiegów) jest zwalczanie wtórnego zachwaszczenia gatunkami dwuliściennymi od stadium 2-3 liści cebuli do końca wegetacji. Po wschodach cebuli możliwe jest zwalczanie licznych gatunków chwastów dwuliściennych preparatami zawierającymi oksyfluorofen.

 – Trzeci zabieg to likwidacja pojawiających się chwastów jednoliściennych, głównie perzu i chwastnicy jednostronnej. W tym wypadku używam środka, który wykazuje działanie układowe. Pobierany jest poprzez liście, a następnie
przemieszczany do korzeni i rozłogów chwastów, powodując zahamowanie
wzrostu i rozwoju roślin w dawce 2 – 2, 5/ha – podsumowuje plantator.

Kluczową sprawą jest również właściwa uprawa tej odmiany cebuli. Ważne jest unikanie uprawy cebuli na glebach zakażonych chorobami i nicieniami. Bezpośrednią przyczyną występowania chorób odglebowych i nicieni jest uprawa cebuli w monokulturze.

Autor: Tomasz Kodłubański

 

Facebook Comments