Home Aktualności Polagra-Premiery 2020
Polagra-Premiery 2020

Polagra-Premiery 2020

0
0

W Poznaniu dobiegły końca Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra-Premiery. Przekrój polskich i światowych producentów maszyn, a także nowości branży nasienniczej, nawozowej, środków ochrony roślin i wszelkich usług niezbędnych w rolnictwie został zaprezentowany na Międzynarodowych Targach Poznańskich już po raz ósmy.

MTP podsumowały już targowe statystyki. Liczba odwiedzających w ciągu trzech dni wyniosła dokładnie 29 310. W 7 pawilonach o łącznej powierzchni niemal 50 tys. m2 zaprezentowano prawie 400 marek i 150 nowych produktów. W największym pawilonie znajdowała się najbardziej widowiskowa część ekspozycji: produkty światowych gigantów rynku maszyn rolniczych (Deutz-Fahr, John Deere, Fendt, Valtra, Massey Ferguson, Claas), a także czołowych producentów krajowych (Unia, Samasz, Krukowiak). Nic dziwnego, że właśnie ta hala wydawała się najpopularniejsza wśród gości. Można było wręcz odnieść wrażenie, że przy niemal każdej maszynie tworzą się co chwila minikorki z zaciekawionych odwiedzających, a licznie przybyła młodzież ze szkół rolniczych nie wahała się wspinać grupkami na co ciekawsze eksponaty.

Dzięki wyraźnie widocznym oznaczeniom wśród zaprezentowanych pojazdów łatwo było zauważyć laureatów złotych medali MTP i zdobywców przyznanego na ostatniej Agritechnice tytułu Maszyny Roku 2020. Choć ci pierwsi byli ogłoszeni już przed rozpoczęciem targów, ceremonia wręczenia nagród odbyła się pierwszego dnia. Poza tym przyznano także nagrody z dwóch nowych kategorii: Grand Prix i Eco Prize Grupy MTP, przeznaczone odpowiednio dla najbardziej innowacyjnych i przyjaznych środowisku produktów. Ich zdobywców wybierano spośród laureatów złotego medalu MTP. Grand Prix otrzymał zbieracz kamieni Husarya SCS-100, zaprezentowany notabene w Pawilonie Innowacji. Eco Prize przyznano natomiast systemowi nawigacji do precyzyjnego oprysku w sadach i winnicach Matrix 480V firmy TeeJet.

Z tego samego grona internauci wybrali zaś laureatów nagrody Wybór Konsumentów. W kategorii maszyn, urządzeń, aplikacji i produktów dla rolnictwa zwyciężył ponownie zbieracz kamieni Husarya, zgarniając tym samym aż trzy nagrody na jednej wystawie. W kategorii roślin uprawnych wygrała natomiast pszenica jara Jarlanka z Hodowli Roślin Smolice.

Wystawcy ulokowani w mniej reprezentacyjnych pawilonach też starali się jak mogli. Uwagę przyciągało m. in. stoisko producenta środków ochrony roślin FMC – większość jego powierzchni zajmowała ogromna dmuchana stonka. Jednak oprócz tego wszystkiego, co było widać na pierwszy rzut oka, wystawie towarzyszył bogaty program wydarzeń. Odbyły się konferencje: Dzień Agronoma, Dzień Zootechnika, Forum Rzepakowe, Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy, debata „Szanse rozwojowe dla małych gospodarstw”, a także wystawa „Dokumenty osobiste jako źródło wiedzy o wsi”.

Znalazło się też miejsce dla inicjatyw, w których maszyny rolnicze wykraczają poza swoje podstawowe przeznaczenie. Mowa o prezentacji projektu „Traktoriada”, czyli wyprawy Marcina Obałka starymi traktorami dookoła świata. Podzielona na etapy trwa ona już od 18 lat, a pierwszym wykorzystanym w tym celu ciągnikiem był Ursus 6014. W najbliższych planach jest połączenie Traktoriady z akcją „Gasimy Afrykę – misja Tanzania”. Inicjatywa ma na celu podarowanie wozu strażackiego miejscowości Butiama w Tanzanii.

Źródło: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments