Home Aktualności Rosja – dekret przedłużający embargo na żywność z UE przedłużony
Rosja – dekret przedłużający embargo na żywność z UE przedłużony

Rosja – dekret przedłużający embargo na żywność z UE przedłużony

0
0

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał kolejny dekret przedłużający embargo na produkty żywnościowe z Unii Europejskiej, obowiązywać on będzie do 31 grudnia 2020 roku.

Embargo jest efektem sankcji nałożonych przez Wspólnotę na Rosje, miało to miejsce 31 lipca 2014 r. Było one konsekwencją aneksją Krymu i agresją na wschodzie Ukrainy. We wrześniu 2014 r. sankcje zaostrzono, natomiast 19 marca 2015 r. Rada Europejska podjęła decyzję o uzależnieniu zniesienia ich od pełnego wdrożenia porozumień mińskich, co powinno nastąpić do 31 grudnia 2015 r. W związku z tym, że do tego nie doszło, Rada sukcesywnie przedłuża sankcje.

Odpowiedzią na decyzję UE było wprowadzenie w 2014 oku przez Rosję zakazu importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z UE. Rosja nałożyła takie embargo nie tylko na UE, ale także na inne kraje, m.in. USA, Australię, Kanadę i Norwegię. Jakiś czas później doszło do rozszerzenia listy krajów objętych embargiem o Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein.

Należy również podkreślić, że obecnie Rosja ma zamknięty dostęp nie tylko do konkretnych produktów, ale również różnego rodzaju technologii. Dzięki działaniom Władimira Putina rosyjskie koncerny energetyczne, instytucje finansowe, firmy zbrojeniowe nie mają dostępu do unijnego rynku kapitałowego. Najbardziej kłopotliwe jest embargo, jakim objęta jest sprzedaż do Rosji usług i technologii potrzebnych do wydobycia ropy naftowej.

Autor: Dr inż. Anna Wilkanowska

Facebook Comments