Home Aktualności Różnice w sposobie szacowania strat po suszy w stosunku do zasad z 2018 r.
Różnice w sposobie szacowania strat po suszy w stosunku do zasad z 2018 r.

Różnice w sposobie szacowania strat po suszy w stosunku do zasad z 2018 r.

0
0

Już na początku sierpnia br. resort rolnictwa donosił, że suszą jest dotkniętych ponad 2 mln hektarów. Od 1 czerwca do 31 lipca 2019 r., susza dała się we znaki rolnikom ze wszystkich województw, czego konsekwencją było masowe składanie wniosków o oszacowanie strat.

Największy deficyt wody odnotowano w woj. lubuskim i wielkopolskim. Na uwagę zasługuje również sytuacja w województwie łódzkim, gdzie aż trzy razy więcej rolników niż w poprzednim roku złożyło wnioski o oszacowanie szkód w gospodarstwach spowodowanych suszą. Co ważne, susza objęła wszystkie monitorowane uprawy; specjaliści szacują, że ze względu na suszę tegoroczne zbiory ogólnie będą niższe o 30 proc. od zakładanych.

Od 3 października br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski dotyczące rekompensaty dla rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę. Rekompensaty mają zależeć od stopnia zniszczenia upraw. Tak jak w ubiegłym roku wysokość odszkodowania będzie zależała od hektara upraw, które uległy zniszczeniu. ARiMR przestrzega, że niektórzy mogą otrzymać mniej wsparcia, stanie się tak w przypadku osób, które nie ubezpieczyły co najmniej połowy swoich upraw. Wtedy rekompensata zostanie zmniejszona o połowę.

Warto zauważyć, że w 2018 r. pomoc była stosowana w przypadku strat od 30% i następna granica, w przypadku podwyższonej pomocy w wysokości 1000 zł, była od 70%. Obecnie w projekcie rozporządzenia dot. szacowania strat zauważono, że rekompensaty będą naliczane powyżej 30% i powyżej 70%. Warto zwrócić uwagę na ten szczegół, z całą pewnością wzbudzi on największe zaskoczenie u rolników, którzy mieli akurat wyszacowane 30% lub 70% start. Może się okazać, że albo tej pomocy nie uzyskają lub uzyskają połowę z pomocy.

W 2018 r. rolnicy, którzy mieli poniżej 30% strat mogli skorzystać z pomocy de minimis.

Obecnie niezbędne są przesunięcia środków, niestety procedury postępowania w tym celu nie zostały wdrożone. Poza tym, może się zdarzyć, że nowa komisja, która może to zaopiniować, zbierze się dopiero za kilka lub kilkanaście tygodni. Nie jest to dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, że rosnące ceny środków produkcji; poza tym ze względu na brak limitów w ARiMR rolnicy nie mogą skorzystać z kredytu pomocowego. W tym roku pomoc poniżej 30% start nie będzie mogła być zastosowana, chyba że w nowym roku – wskazał poseł Walkowski w trakcie posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Autor: Dr inż. Anna Wilkanowska

Facebook Comments