Home Aktualności W jaki sposób Brexit wpłynie na europejski sektor mleczarski?
W jaki sposób Brexit wpłynie na europejski sektor mleczarski?

W jaki sposób Brexit wpłynie na europejski sektor mleczarski?

0
0

Europejski sektor mleczarski stoi u progu poważnego kryzysu, wywołany on będzie przez długo omawiany Brexit, który zbliża się dużymi krokami. Mówią o nim nie tylko politycy.

Skutki „rozwodu” Wielkiej Brytanii z Unią Europejską odczuje 300 tys. pracowników mleczarstwa w 28 krajach Unii Europejskiej. O tym, czym jest Brexit przekona się aż 700 tys. gospodarstw mlecznych. Ten problem może okazać się poważniejszy niż problem rosyjskiego embargo. Nie powinno to dziwić, w ciągu ostatniej dekady Wielka Brytania z eksportera stała się importerem produktów mleczarskich, co oznacza, że z powodu Brexitu tysiące ton unijnego surowca będzie musiało znaleźć nowe rynki zbytu. Najważniejszymi eksporterami na rynek brytyjski są obecnie Irlandia i Francja. Warto również zauważyć, że aż 91% brytyjskich produktów mlecznych trafia na unijny rynek. Eksperci są zdania, że wyjście Wielkiej Brytanii ze UE zakłóci łańcuch dostaw, spowoduje wzrost cen. Cłem obciążeni zostaną konsumenci, importerzy i eksporterzy produktów mlecznych.

Temat kryzysu w sektorze mleczarskim spowodowanego zbliżającym się Brexitem nie jest pomijany przez przedstawicieli resortu rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego podkreślał, że sprzedajemy produkty mleczne wyróżniające się bardzo dobrą jakością, niestety rozpoznawalność produktów polskich na świecie jest niewielka.

Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że Komisja Europejka powinna wdrożyć mechanizmy osłon finansowych, które ułatwiłyby przetrwane pierwszego okresu załamania się sprzedaży do Wielkiej Brytanii. Jednak nawet w sytuacji stworzenia takiego mechanizmu, należy spodziewać się spadku cen na rynku europejskim, będącego konsekwencją nadmiernej podaży w stosunku do popytu. Jak już wspomniano najbardziej poszkodowani będą prawdopodobnie producenci mleka, którzy będą musieli stawić czoła ograniczeniu skupu mleka. Nieuchronny ubytek rynku brytyjskiego to duża strata, co wynika m.in. ze słabego przygotowania europejskiego sektora mleczarskiego.

Należy również mieć świadomość, że utrzymanie handlu krajów UE z Wielką Brytanią na dotychczasowym poziomie byłoby bardzo kosztowne. Szacuje się, że brytyjscy importerzy musieliby zapłacić przeszło 2 mld USD na cła importowe z UE na produkty mleczarskie.

Rozwiązaniem problemu jakim jest Brexit, przynajmniej dla sektora mleczarskiego jest szukanie nowych rynków. Według ministra rolnictwa kluczowe znaczenie w kontekście aktualnej sytuacji sektora mleczarskiego ma współpraca producentów produktów mlecznych na rynkach międzynarodowych, pozwoli to wykorzystać potencjał polskiego rolnictwa. Ponadto chociaż Brexit stawia przed mleczarzami wiele problemów, to wsparciem okazują się konsumenci –znaczenie będzie miało zachęcanie polskich klientów do zakupu polskiego mleka, sera itp. Mimo, że wyjście Wielkiej Brytanii mocno wstrząśnie sektorem mleczarskim, trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie na mleko na świecie bezustannie rośnie, ok. o 2% rocznie.

Autor: Dr inż. Anna Wilkanowska

Facebook Comments