Home Artykuły 140-lecie Kvernelanda: norweskie pługi z japońską precyzją
140-lecie Kvernelanda: norweskie pługi z japońską precyzją

140-lecie Kvernelanda: norweskie pługi z japońską precyzją

0
0

Producenci maszyn rolniczych lubią obchodzić jubileusze i chwalić się nimi. Nie inaczej jest z norweską Kverneland Group, znaną przede wszystkim z pługów i innych maszyn uprawowych. Świętuje ona w tym roku 140-lecie działalności.

Podobnie jak wielu innych gigantów w sferze sprzętu rolniczego (chociażby John Deere), początki Kvernelanda były związane z kowalstwem i wytwarzaniem prostych narzędzi. W 1879 r. Ole Gabriel Kverneland, norweski kowal spod Stavangeru, otworzył we wsi Kvernaland (sic!) kuźnię, w której robił głównie kosy. Dzięki swoim talentom wynalazcy opracował młot napędzany wodą, który umożliwił mu seryjną produkcję rzędu aż 7-8 tys. tych narzędzi rocznie, zapewniając tym samym znaczną przewagę nad konkurencją.

Nazwa firmy brzmiała początkowo O. G. Kvernelands Fabrik. W 1894 r. założyciel przekształcił ją w spółkę z o.o. W ofercie tymczasem pojawiły się już pługi i kultywatory konne. Wraz z wejściem w użycie traktorów asortyment Kvernelanda został dostosowany do tej zmiany i od 1928 r. poszerzył się o pługi współpracujące z ciągnikiem.

Prawdziwa ekspansja zaczęła się w latach 50., gdy firma, w dalszym ciągu należąca do rodziny Kvernelandów, kupiła kilka innych fabryk, w tym Globus Maskinfabrikk. W 1972 r. Kverneland wypuścił na rynek pierwszy na świecie pług obracalny z podwójnymi korpusami. Rok później powiększył swój stan posiadania o duńską Plovfabriken Fraugde z Odense. 10 lat później Kverneland był po raz pierwszy notowany na giełdzie w Oslo. Najbardziej dynamiczny wzrost nastąpił w latach 90., kiedy to Kverneland przejął kilku ważnych europejskich producentów (Taarup, Greenland, Accord, Rau).

Grupa Kverneland obejmuje obecnie marki Kverneland (do której przeszedł dawny Taarup, Accord i Rau) oraz Vicon, niegdyś należący do Greenlandu. Od 2012 r. należy do koncernu Kubota Corporation. Posiada fabryki w 8 krajach (z Norwegią włącznie) i oddziały w 17 krajach. W jej ofercie znajdują się obecnie maszyny uprawowe, siewniki, opryskiwacze, rozsiewacze nawozów i maszyny zielonkowe. Jedną z najnowszych transakcji grupy jest tegoroczny zakup fabryki pługów Øksnevad Eiendom AS. Miernikiem sukcesu jest też uznanie na międzynarodowych targach rolniczych, np. brązowy medal Innovation Awards za rozsiewacz mikrogranulatu, którego Kverneland doczekał się na tegorocznych targach SIMA w Paryżu. Jeśli chodzi o nowości maszynowe, agregaty uprawowo-siewne serii u-drill zostały właśnie uzupełnione o wersję składaną hydraulicznie, co pozwoliło osiągnąć szerokość roboczą 6 m obok dotychczasowych 3 i 4 m.

Uroczyste obchody jubileuszu firmy odbyły się 12 czerwca w norweskim Klepp, gdzie znajduje się jedna z fabryk Kverneland. Był on eksponowany także w pawilonie Kvernelanda na niedawno zakończonych targach Agro Show w Bednarach.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments