Home Artykuły 175-lecie Massey Fergusona
175-lecie Massey Fergusona

175-lecie Massey Fergusona

0
0

W tym roku przypada jubileusz kolejnej wielkiej marki maszyn rolniczych – Massey Ferguson. Z tej okazji nowy wygląd zyskało jej logo – nadal są to trzy trójkąty, lecz narysowane jakby jednym pociągnięciem. Wprowadzono także nowe motto, które brzmi „Born to Farm”. Przyjrzyjmy się więc, jaka historia stoi za międzynarodowym obecnie koncernem.

Początkiem wielkiej marki należącej obecnie do koncernu AGCO była firma Newcastle Foundry and Machine Manufactory założona przez kowala i przedsiębiorcę Daniela Masseya w 1847 r. To właśnie tę datę upamiętnia tegoroczny jubileusz. Massey działał w Newcastle (Ontario, Kanada) i był jednym ze światowych pionierów produkcji mechanicznych młocarń. Początkowo składał je z części sprowadzanych z USA, później przeszedł na całkowicie własne projekty. Jego syn Hart przemianował firmę na Massey Manufacturing Co. W 1879 r. jej siedziba została przeniesiona do Toronto. Wkrótce przedsiębiorstwo rozrosło się, stając się jednym z głównych pracodawców w mieście.

W 1891 r. Massey Manufacturing Co. połączyło się z innym producentem sprzętu rolniczego, A. Harris, Son and Company, zmieniając nazwę na Massey-Harris Limited. W 1910 r. firma wykupiła amerykańskiego producenta żniwiarek, Johnston Harvester Company. Na początku XX w. w asortymencie pojawiło się to, z czego MF słynie obecnie – ciągniki. Początkowo były to ciągniki parowe, a od lat 30. modele spalinowe o mocy 20-35 KM. Massey-Harris był pierwszym dużym producentem oferującym traktory z napędem na cztery koła. Poza tym przyczynił się do rozwoju kombajnów. Pracujący dlań inżynier Thomas Carrol stworzył w 1938 r. pierwszy na świecie kombajn samojezdny No. 20, który wszedł do masowej produkcji. Trzy lata później w sprzedaży pojawił się jego udoskonalony następca, No. 21.

W czasie II wojny światowej Massey-Harris, podobnie jak wiele innych firm z tej branży, produkował czołgi i inne pojazdy dla wojska. W 1953 r. połączył się z brytyjskim producentem ciągników, Fergusonem. Od tej pory jego nazwa brzmiała Massey-Harris-Ferguson. Z członu „Harris” zrezygnowano dopiero w 1958 r., wtedy też weszło w użycie znane dotychczas logo. Pierwszy ciągnik pod marką Massey Ferguson pojawił się zaś w sprzedaży w 1957 r. Był to projekt Fergusona, sprzedawany już wcześniej jako Ferguson 35.

Od tego czasu Massey Ferguson, słynąc najbardziej z ciągników rolniczych, rozwinął się także jako producent innych maszyn: kombajnów, pras, ładowarek, sprzętu zielonkowego i siewników. Od 1995 r. wraz z takimi markami jak Fendt, Challenger czy Valtra wchodzi w skład AGCO Corporation. Miarą sukcesu marki jest także dorobek sześciu tytułów Ciągnika Roku w różnych kategoriach, nie mówiąc o innych nagrodach z różnych międzynarodowych imprez targowych.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments Box