Home Aktualności 25 lat opryskiwaczy Stanimpex
25 lat opryskiwaczy Stanimpex

25 lat opryskiwaczy Stanimpex

0
0

Na styczniowych targach Polagra-Premiery w Poznaniu, w pawilonie przeznaczonym w całości dla polskich producentów w oczy rzucało się duże stoisko z napisem „25 lat na rynku”. Należało ono do firmy Stanimpex, producenta opryskiwaczy, który obchodzi w tym roku jubileusz.

Początki wielu producentów maszyn rolniczych wyglądają podobnie: zaczyna się od jednej maszyny wytworzonej na własne potrzeby, która stopniowo zaczyna budzić coraz większe zainteresowanie, skłaniając konstruktora do rozwoju produkcji. Tak było też ze Stanimpexem.

Firma Stanimpex, jak wiele innych producentów maszyn rolniczych, powstała w odpowiedzi na potrzeby pewnego gospodarstwa z wielkopolskich Gorszewic. Jego właściciel, Stanisław Packiewicz, na początku lat 90. skonstruował pierwszy opryskiwacz zaczepiany na własny użytek. Maszyna zainteresowała sąsiadów, więc w gospodarstwie Packiewiczów powstały kolejne podobne opryskiwacze. W 1993 r. została zarejestrowana firma, wówczas jeszcze pod nazwą Mechanika Maszyn i Urządzeń Rolniczych Stanisław Packiewicz. Od 2006 r. pełna nazwa przedsiębiorstwa brzmi Stanimpex Maciej Packiewicz.

Rodzinne przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie 28 osób i produkuje przede wszystkim na rynek krajowy. Główna grupa produktów, czyli opryskiwacze, przez 25 lat zdążyła się nieco zróżnicować. W ofercie są opryskiwacze zaczepiane, od których wszystko się zaczęło, o pojemności zbiornika 1000-5000 l i długości belki 10-28 m, opryskiwacze zawieszane (odpowiednio 300-1000 l i 10-18 m) oraz opryskiwacze sadownicze. Na wspomnianych targach Polagra-Premiery Stanimpex pokazał najnowszy model, zaczepiany ASHBH z 4000-litrowym zbiornikiem i belką przestrzenną.

Stanimpex sprzedaje także komputery, inne akcesoria i części zamienne do opryskiwaczy innych producentów, np. Lechlera, który na ostatniej Agritechnice zasłynął srebrnym medalem za elektryczny zawór szybkiego działania ESV. Oprócz opryskiwaczy Stanimpex produkuje rozsiewacze nawozów, przetrząsacze, brony i inne agregaty uprawowe.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments Box