Home Artykuły 25 tysięcy ładowarek Giant
25 tysięcy ładowarek Giant

25 tysięcy ładowarek Giant

0
0

Niedawno kolejny producent maszyn obchodził nie byle jaki jubileusz: fabrykę Tobroco-Giant w holenderskim Oisterwijk opuściła 25-tysięczna ładowarka. Co ciekawe, jest to pojazd o napędzie elektrycznym. Choć reprezentuje specjalną edycję, z pewnością elektryczne ładowarki przestaną wkrótce być ewenementem.

Tobroco-Giant jest producentem ukierunkowanym całkowicie na różne typy ładowarek. Ich historia rozpoczęła się w 1996 r., gdy Toine Brock, notabene będący do tej pory właścicielem firmy, założył w gospodarstwie swoich rodziców w Haaren (Brabancja Północna, Holandia) zakład produkcyjny maszyn budowlanych i rolniczych. Pierwsza ładowarka kołowa Giant powstała w 2001 r. Dwa lata później dołączyła do niej pierwsza ładowarka teleskopowa. W tym samym roku produkcja została przeniesiona do nowej fabryki w Oisterwijk. Nie była to jednak obecnie działająca fabryka w tym samym mieście – do tej Giant przeniósł się w 2010 r.

W 2011 r. asortyment firmy rozszerzył się o teleskopowe wózki widłowe (model Tendo 4548). Po kolejnych dwóch latach Giant dorobił się nowej fabryki w Eger na Węgrzech, gdzie powstają ramy i osprzęt. Zwiększenie produkcji przyniosło wkrótce pierwszy kamień milowy: w 2014 r. z taśmy produkcyjnej zjechała 10-tysięczna ładowarka. W tym samym roku światło dzienne ujrzała także pierwsza miniładowarka Giant o sterowaniu burtowym. Na tym etapie maszyny tej firmy były sprzedawane już w 50 krajach świata. W 2016 r. Giant otworzył kolejną nową fabrykę, tym razem w USA (Des Moines, Iowa). W tym samym roku nadeszło jeszcze jedno, prestiżowe potwierdzenie osiągniętego sukcesu: I nagroda króla Wilhelma Aleksandra w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw. Rok później wizytę w fabryce złożyła królowa Maxima.

Rok 2017 był także rokiem wprowadzenia do produkcji pierwszych maszyn spełniających normę emisji spalin Stage V. W 2019 r. rozbudowała się natomiast fabryka w Oisterwijk, wytwarzająca obecnie wszystkie wymienione w historii przedsiębiorstwa typy ładowarek, a także rozpoczęto produkcję ładowarek elektrycznych. Należy do nich także jubileuszowa 25-tysięczna ładowarka, model G2200E X-TRA – przegubowa kompaktowa ładowarka kołowa o udźwigu 2,2 t i wysokości podnoszenia 2,45 m, z silnikiem elektrycznym firmy Jungheinrich. Wyróżnia się także kolorem – nie jest żółto-szara jak większość ładowarek Giant, lecz zielona.

Dyrektor Toine Brock zapowiada rozszerzenie asortymentu pojazdów elektrycznych o ładowarki teleskopowe i miniładowarki. Głównym celem jest w tej chwili budowa 8750 maszyn do końca roku, a w dłuższej perspektywie – udostępnienie każdego modelu ładowarki w wersji Diesel lub elektrycznej do wyboru.

Autor: Jolanta Piaseczna

Zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych Tobroco-Giant i przedstawia jedną z nowych elektrycznych ładowarek

Facebook Comments