Home Aktualności Agritechnica 2019
Agritechnica 2019

Agritechnica 2019

0
0

Długo oczekiwana Agritechnica, największa światowa wystawa rolnicza organizowana przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft, DLG), przeszła już do historii. Tegoroczne motto brzmiało „Globalne rolnictwo – odpowiedzialność lokalna”. Jak zwykle w Hanowerze wydarzyło się bardzo dużo – oto krótkie podsumowanie.

Impreza organizowana z takim rozmachem oznacza zawsze oszałamiające statystyki. Wystawców było dokładnie 2822, w tym 65 z Polski (Pronar, Samasz, Bury, Expom, Krukowiak, Metal-Fach, Unia i inni). Ogółem wystawcy, których aż 62% pochodziło z zagranicy, reprezentowali aż 53 państwa. Niektóre z nich przygotowały także swoje oficjalne pawilony: USA, Kanada, Brazylia, Argentyna, Rosja, Chiny, Indie, Turcja, Finlandia, Białoruś, Rumunia, Serbia, Chorwacja, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Dania i oczywiście Niemcy jako gospodarz.

Liczba odwiedzających przekroczyła zaś 450 tys., z czego ponad 130 tys. osób przyjechało z zagranicy (aż ze 152 państw), najwięcej z Holandii, Danii, Austrii, Włoch i Rosji. DLG podkreśla także znaczny wzrost liczby gości z Rosji, Włoch, Polski, Ukrainy i USA.

Bogaty program spotkań, forów, konferencji i warsztatów obejmował m. in. Dzień Młodego Rolnika, Międzynarodowe Centrum Handlu i Usług, doradztwo zawodowe i edukacyjne dla młodzieży zainteresowanej rolnictwem, a nawet spotkanie miłośników gry Farming Simulator. Fora „Protecting Yield and Nature” oraz „Acre of Knowledge”, poświęcone zrównoważonemu rolnictwu, bezpieczeństwu żywnościowemu, ochronie gleby i zasobów naturalnych ogółem oraz poprawie wydajności były bezpośrednio związane z tegorocznym hasłem o globalnym rolnictwie. Po raz pierwszy odbył się w tym roku Międzynarodowy Dzień Rolnika, którego oficjalnymi partnerami była Francja i Wielka Brytania.

Jak już pisaliśmy, Agritechnica była miejscem przyznania nagród w konkursach Innovation Award i Ciągnik Roku 2020. W przypadku tego pierwszego nagrodzone produkty były ogłoszone z wyprzedzeniem, zaś laureaci drugiego konkursu aż do ostatniej chwili byli tajemnicą. W Hanowerze ogłoszono także wyniki rywalizacji o tytuł Maszyny Rolniczej Roku 2020, w której nagrody są przyznawane w kilkunastu kategoriach.

Na każdych dużych targach i w każdym konkursie  (zwłaszcza takim, który innowacyjność ma w nazwie) widać, jak ważne dla rolnictwa stały się systemy wspomagania pracy maszyn, ukierunkowane na precyzję, wydajność, bezpieczeństwo i komfort pracy. Już chyba tylko najprostszy sprzęt uprawowy obchodzi się bez elektroniki, a i to nie zawsze. Coraz więcej uwagi przyciąga też poszukiwanie przez producentów maszyn alternatywnych źródeł energii, takich jak napęd elektryczny czy hybrydowy, a nawet metanowy, jak w koncepcyjnym ciągniku New Holland T6.180 Methane Power.

Jeszcze inny ciągnik koncepcyjny przedstawił Massey Ferguson. Model Next to iście księżycowa maszyna i to dosłownie, gdyż producent zadedykował ją 50 rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Różni się ona nieco od wyobrażeń o tym, co prawdziwy traktor mieć powinien. Next nie ma kierownicy ani bocznych lusterek – zostały one zastąpione odpowiednio dwoma dżojstikami i kamerami. Choć z założenia ma być autonomiczny, to w przeciwieństwie do rewelacji Case IH sprzed kilku lat ma przynajmniej kabinę, gdyż MF chce pozostawić rolnikom także możliwość własnoręcznej obsługi traktora. W planach jest także wbudowanie czujników do monitorowania parametrów gleby i plonów.

Przykładem wymienionych wyżej tendencji jest także John Deere, który nie tylko zgarnął, samodzielnie lub we współpracy z innymi przedsiębiorstwami, jeden złoty i trzy srebrne medale Innovation Award, lecz także wydzielił we własnym pawilonie strefę innowacji. Zaprezentowane w niej maszyny przyszłości to m. in. autonomiczny opryskiwacz gąsienicowy, drony opryskowe, autonomiczny gąsienicowy ciągnik Jocker napędzany dwoma silnikami elektrycznymi i również elektryczny kompaktowy ciągnik 1RE.

Jest już znana data kolejnej Agritechniki: 14-20 listopada 2021 r. W przyszłym roku Hanower tradycyjnie będzie gospodarzem targów Eurotier poświęconych produkcji zwierzęcej.

Źródło: https://www.agritechnica.com/fileadmin/downloads/2019/press/hallen-pf/191110SPF3704.JPG (źródło: DLG, fot. S. Pförtner)

Facebook Comments