Home Aktualności Apel o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na terenie calego kraju

Apel o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na terenie calego kraju

0
0

W związku z klęską suszy, która występuje obecnie na obszarze całego kraju, a w wielu rejonach sytuacja niedoboru wody jest krytyczna, w dniu 14 sierpnia 2015 r., Prezes KRIR zorganizował konferencję prasową, podczas której zwrócił się Premier RP o wprowadzenie przez Radę Ministrów stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju.

Zdaniem Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych niezbędne jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, co spowoduje możliwość powołania komisji szacujących straty na terytorium całej Polski, we wszystkich gospodarstwach i na wszystkich rodzajach upraw oraz umożliwi rolnikom skorzystanie z wielu instrumentów, które chociaż w niewielkim stopniu pozwolą zrekompensować ogromne straty spowodowane klęską suszy, jak np. kredyty preferencyjne czy odroczenie płatności składek KRUS.

Obecnie, w wielu rejonach, gdzie faktycznie wystąpiła susza, wojewodowie nie mają możliwości powołać komisji szacujących, z uwagi na dane Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który monitorując stan opadów w Polsce bazuje na danych tylko z około 300 miejsc pomiarowych i nie uwzględnia niskiej ilości opadów w okresie jesienno-zimowym, i tym samym niskiego poziomu wód gruntowych przed okresem wegetacji, co ma znaczący wpływ na wystąpienie objawów suszy w późniejszym okresie.

Prezes KRIR przesłał także w dniu 14 sierpnia 2015 r. do Premier RP pismo z wnioskiem o wprowadzenie przez Radę Ministrów stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju wraz z pismami z wielu regionów Polski w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie z powodu suszy, które otrzymało Biuro KRIR, prosząc o odpowiednie decyzje Rządu w tej sprawie.

Źródło: KRIR

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT