Home Artykuły Inny temat

Inny temat

Agrotech 2022

Chyba jeszcze nigdy nie było tak krótkiej przerwy między dwoma edycjami kieleckich targów Agrotech i towarzyszącej im wystawie Las-Expo. Poprzednia, z powodu pandemicznych zawirowań, odbyła się w październiku 2021 r. Teraz jednak XXVII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech wróciły do swojego właściwego, wiosennego terminu i wystawcy mogli powitać odwiedzających w Kielcach w dniach 18-20 marca.

EIMA 2021

Tegoroczna jesień jest nieco łaskawsza dla organizatorów i uczestników targów rolniczych. W dniach 19-23 października w Bolonii odbyły się wreszcie 44. targi EIMA International. Włoska impreza, jak wiele innych, również padła ofiarą koronawirusa. Będąc wydarzeniem organizowanym w cyklu dwuletnim musiała czekać na odpowiedni moment niemal cały rok, gdyż pierwotnie była zaplanowana na listopad 2020 r., […]

Agrotech 2021

Zaledwie opadły emocje po Agro Show, nadszedł czas na kolejne długo oczekiwane targi – kielecki Agrotech. Kilkakrotnie przekładane z powodu pandemii, XXVI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech odbyły się wreszcie w dniach 8-10 października. W halach Targów Kielce wystąpiło 250 wystawców z 9 krajów, gości zaś było ponad 20 tysięcy.

Innowacyjny Produkt Rolniczy 2020

Już po raz szósty zostały przyznane nagrody w konkursie Innowacyjny Produkt Rolniczy, organizowanym przez redakcję czasopisma i portalu Farmer. Konkurs jest związany z konferencją Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, która w tym roku musiała odbyć się online. Nie przeszkodziło to jednak w wyłonieniu zwycięzców. Analogiczny konkurs o tytuły Innowacyjnego Produktu Ogrodniczego przeprowadził równocześnie portal Sady Ogrody.

AgroSalon 2020 – targi w cieniu pandemii

Jesień tradycyjnie była sezonem dużych imprez targowych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. W dodatku w tym roku na ten okres były planowane wystawy odwołane wiosną i latem wskutek pandemii koronawirusa. Druga fala zachorowań sprawiła, że niemal wszyscy organizatorzy całkowicie odwołali swoje wystawy bądź przenieśli je na przyszły rok. Wyjątkiem okazały się moskiewskie […]

Z myślą o przyszłych pokoleniach

Pierwsza połowa XX wieku była epoką dynamicznego zastępowania siły ludzi i zwierząt maszynami rolniczymi. Druga połowa to intensywny rozwój chemii – pestycydów i nawozów sztucznych. Na szczęście przełom wieku okazał się punktem zwrotnym – zahamowaniem uprzemysławiania rolnictwa. Teraz produkcja żywności musi być przyjazna środowisku naturalnemu.

Wierzba – źródło energii odnawialnej

Nie ma ucieczki od odnawialnych źródeł energii. Mimo tego, iż nasz rząd wspiera górnictwo i najchętniej tylko na węglu oparłby cały przemysł energetyczny, jesteśmy jako kraj zmuszeni do ograniczania emisji gazów cieplarnianych i zwiększania udziału „zielonej energii” w ogólnym bilansie energetycznym.

Rolnictwo w 2019 roku – Polska i świat

W nadchodzącym roku rolnictwo czeka kilka zmian, które będą miały wpływ na opłacalność prowadzonej produkcji roślinnej i zwierzęcej. Jednak jednoznaczna prognoza co do najbliższych miesięcy nie jest możliwa, z uwagi między innymi na problem z ASF, czy warunki atmosferyczne, które mają wpływ na rolnictwo, i które są nieprzewidywalne.