Home Aktualności Będzie wniosek o powrót do pakietowego ubezpieczania upraw

Będzie wniosek o powrót do pakietowego ubezpieczania upraw

0
0

– Planuje wniesienie nowelizacji, która przywróci pakietowe ubezpieczenia upraw rolnych – powiedział dzisiaj na spotkaniu z organizacjami rolniczymi minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Rozmowa poświęcono była również sytuacji na rynku owoców miękkich. Związkowcy wypowiedzieli się na temat zasad planowanej przez resort pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się dzisiaj ze związkowcami działającymi w unijnych organizacjach COPA-COGECA i CEJA. Głównym tematem rozmowy była sprawa suszy oraz pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki. Związkowcy poinformowali ministra o szkodach w uprawach jakie z powodu wysokich temperatur występują w ich regionach. – Apeluje po raz kolejny o szybsze efekty prac komisji szacujących straty. Bez nich nie mogę uruchomić dostępnych mi środków pomocy dla rolników – powiedział Marek Sawicki, której jednocześnie zapowiedział, że w związku z docierającymi do MRiRW sygnałami krytycznie oceniającymi prace komisji szacujących straty, do wojewodów i wójtów, zostanie wysłana instrukcja mająca ujednolicić zasady ich prac.  – Niezbędna jest również kolejna nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw  i zwierząt gospodarskich. Nie może być tak, że w skali kraju tylko nieco ponad 80 osób wykupiło polisy od suszy. Dlatego musimy wrócić do pakietowego ubezpieczenia upraw od wszystkich klęsk w jednej polisie. Odeszliśmy od tego rozwiązania w 2009 r. na wniosek organizacji rolniczych – powiedział minister rolnictwa.

Związkowcy opowiedzieli się również za wprowadzeniem pomocy de minimis dla wszystkich plantatorów czarnej porzeczki bez obowiązku ograniczenia produkcji przez 5 lat o przynajmniej 1/3. Program pomocy dla plantatorów jest obecnie opracowywany w MRiRW.

Źródło: MRiRW
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT