Home Artykuły Ciągnik Roku 2020
Ciągnik Roku 2020

Ciągnik Roku 2020

0
0

W Hanowerze trwa właśnie Agritechnica – największe na świecie targi rolnicze. Pierwszy dzień wystawy, 10 listopada, był także długo oczekiwanym terminem rozstrzygnięcia konkursu Ciągnik Roku. Jak się okazało, pulę nagród podzielili pomiędzy siebie dwaj producenci: Fendt i New Holland.

Ciągnik Roku to rywalizacja organizowana w tym roku już po raz 23. Przypominamy, że oceną zgłoszonych traktorów zajmuje się jury złożone z przedstawicieli europejskich czasopism rolniczych, a finaliści są zwykle ogłaszani na kilka miesięcy przed rozstrzygnięciem. Ceremonia rozdania nagród następuje zaś w listopadzie podczas najważniejszych w danym roku targów rolniczych.

Do niedawna nagrody przyznawano w następujących kategoriach: Ciągnik Roku, Najlepszy Ciągnik Użytkowy, Najlepszy Ciągnik Specjalistyczny i Złoty Ciągnik za Design. W tym roku ta ostatnia została zastąpiona inną: Zrównoważony Ciągnik Roku. W tej kategorii ocenie podlega zarówno bezpieczeństwo, wydajność, komfort pracy, jak i innowacyjne rozwiązania zastosowane w konstrukcji.

Przejdźmy do tegorocznych laureatów. Tytuł Ciągnika Roku 2020 otrzymał Fendt 942 Vario. Najlepszym Ciągnikiem Użytkowym został Fendt 314 Profi+. Nagroda dla Najlepszego Ciągnika Specjalistycznego przypadła modelowi New Holland T4.110 N. W debiutującej, „zrównoważonej” kategorii zwyciężył zaś New Holland Methane Power.

Fendt 942 Vario to jeden z najnowszych modeli serii 900 i pierwszym jej przedstawicielem, którego moc przekroczyła 400 KM (ma 415). Jest napędzany sześciocylindrowym silnikiem MAN o pojemności skokowej 9 l, spełniającym normę emisji spalin Stage V, a wymiana oleju jest konieczna dopiero po 1000 godzinach pracy. Osiąga prędkość 60 km/h. Przy dużej mocy pociągowej waży zaledwie 11,7 t. Układ przeniesienia napędu umożliwia rozdzielenie przeniesienia momentu obrotowego na poszczególne osie, co poprawia siłę pociągową i przyczepność. Proces zawracania został zautomatyzowany przez system Fendt TI Headland. Nowością jest także kabina Fendt Life Cab z systemem telemetrycznym Fendt Connect, Smart Connect (możliwość połączenia iPada z ciągnikiem) i informacyjno-rozrywkowym Infotainment. Całe to dobro można zaś zabezpieczyć przed kradzieżą dzięki nowemu systemowi blokady bezpieczeństwa.

Fendt 314 Profi+ to traktor, który wyróżnia innowacyjna koncepcja Dynamic Performance, czyli możliwość wygenerowania o 10 KM więcej mocy w chwili, gdy jest takie zapotrzebowanie (rozpoznaje je inteligentny system sterowania). Jako że mowa o dość lekkim, kompaktowym traktorze, takie rozwiązanie jest tym bardziej atrakcyjne. Drugą cechą wyróżniającą ten model jest zastosowanie platformy FendtOne. Jest to, mówiąc w skrócie, bezprzewodowa łączność między terminalem ciągnika a dowolnym komputerem czy urządzeniem mobilnym, umożliwiająca planowanie pracy, kontrolę na odległość, korzystanie z najróżniejszych aplikacji i wymianę danych pomiędzy systemami.

New Holland T4.110 N wyróżnia się natomiast nową amortyzowaną osią przednią TerraGlide, która poprawia bezpieczeństwo, stabilność jazdy i komfort pracy, a także ułatwia montaż i regulację narzędzia roboczego z przodu ciągnika. W sferze stabilności współdziała ona także z nowymi oponami Trelleborg PneuTrac, które sprawdzają się zwłaszcza w terenie pagórkowatym, zwiększając przyczepność i przyczyniając się też do oszczędności paliwa.

New Holland T6.180 Methane Power to pierwszy na świecie ciągnik zasilany wyłącznie metanem. Pomysł opracowania takiego pojazdu pojawił się już w 2009 r. Jedyny jak dotąd model koncepcyjny różni się od standardowych ciągników jedynie paliwem – zbiornik gazu znajduje się tam, gdzie inne traktory mają bak na olej napędowy (ale w razie potrzeby można zamontować jeszcze jeden z przodu). Jest napędzany sześciocylindrowym silnikiem o mocy 180 KM i maksymalnym momencie obrotowym 740 Nm. Główne zalety zasilania metanem to znaczne obniżenie kosztów eksploatacji oraz emisji zanieczyszczeń. T6.180 Methane Power ma wejść do sprzedaży w przyszłym roku.

Autor; Jolanta Piaseczna

Facebook Comments