Home Artykuły Ciągnik Roku 2022
Ciągnik Roku 2022

Ciągnik Roku 2022

0
0

W tym roku rozstrzygnięcie konkursu Ciągnik Roku odbyło się nietypowo, bo już w październiku – na targach EIMA International w Bolonii. Tegoroczna, już dwudziesta piąta edycja okazała się zwycięska dla John Deere’a, i to podwójnie – zdobył on zarówno główną nagrodę dla modelu 7R 350 AutoPowr, jak i nagrodę dla najlepszego ciągnika użytkowego dla 6120M AutoPowr. Na tytuł najlepszego ciągnika zrównoważonego zasłużył New Holland T6.180 Methane Power, zaś najlepszym ciągnikiem specjalistycznym został Reform Metrac H75 Pro.

Ciągnik Roku 2022, John Deere 7R 350 AutoPowr to flagowy model serii 7R i jedna z nowości zeszłego roku, o której już pisaliśmy. Jest to pojazd o mocy znamionowej 350 KM i pojemności silnika 9 l. Do jego cech charakterystycznych należy przekładnia bezstopniowa AutoPowr, która umożliwia pracę w trzech trybach: automatycznym, ręcznym i niestandardowym, przeznaczonym do własnych ustawień. Podobnie jak cała seria ma on także nową kabinę XXL, a w niej wielofunkcyjny joystick CommandPro, oprogramowanie z rozszerzonymi funkcjami rolnictwa precyzyjnego, radio z ekranem dotykowym i… fotel z masażem. System ActiveCommand Steering 2 służy natomiast do automatycznej korekty zboczeń z wytyczonej trasy podczas jazdy.

Najlepszy Ciągnik Użytkowy (Best Utility), John Deere 6120M AutoPowr również został wprowadzony na rynek w zeszłym roku, w ramach odnowionej serii 6M. Komisja konkursowa doceniła go również za przekładnię AutoPowr oraz za wszechstronność. 620M ma moc maksymalną 133 KM i czterocylindrowy silnik o pojemności 4,5 l. Jest zwrotny dzięki rozstawowi osi zaledwie 2,4 m. W jego kabinie również nie brak udogodnień, w tym wyświetlacza w słupku i kompaktowej konsoli CommandArm. Według podsumowania producenta nadaje się zarówno do prac polowych, transportowych jak i przeładunkowych.

Najlepszy Ciągnik Zrównoważony, New Holland T6.180 Methane Power, jest częścią koncepcji, która została zaprezentowana już trzy lata temu na Agritechnice. Jego producent, od kilkunastu lat rozwijający strategię Lidera Czystej Energii, zdążył już wcześniej zasłynąć z traktorów wodorowych i elektrycznych. Methane Power to pierwszy na świecie ciągnik produkcyjny zasilany wyłącznie metanem. Z założenia ma on doprowadzić do niezależności energetycznej gospodarstw rolnych, które przetwarzałyby odpady na biometan, uzyskując w ten sposób paliwo. Umożliwia to także osiągnięcie niemal zerowej emisji dwutlenku węgla i znaczne ograniczenie hałasu.

Najlepszy Ciągnik Specjalistyczny, Reform Metrac H75 Pro, to produkt austriackiej firmy specjalizującej się w sprzęcie do utrzymania zieleni miejskiej i cmentarzy, lecz ciągniki Metrac również nie pozostają w tyle. Jest to seria 6 modeli traktorów górskich – do pracy na zboczach i w terenie pagórkowatym. Metrac H75 Pro to pojazd o mocy 75 KM. Możliwość bezpiecznej pracy na pochyłym terenie zawdzięcza nisko położonemu środkowi ciężkości, napędowi na cztery koła i oscylacji przedniej osi. Jest wyposażony zarówno w przedni, jak i w tylny TUZ, co oznacza, że może pracować z dwoma narzędziami równocześnie.

Autor: Jolanta Piaseczna

Zdjęcie pochodzi z oficjalnych materiałów prasowych New Holland Agriculture

Facebook Comments Box