Home Artykuły Ciągnikowe nowości lata
Ciągnikowe nowości lata

Ciągnikowe nowości lata

0
0

Producenci maszyn rolniczych prześcigają się w zapowiedziach nowości, z którymi będzie można się zapoznać na nadchodzących wielkich targach rolniczych (Agro Show za pasem, a czas do listopadowej Agritechniki również zleci jak z bicza strzelił). Oto najnowsze produkty marek Claas, Deutz-Fahr, Fendt i Steyr.

Jeśli chodzi o największego europejskiego producenta maszyn rolniczych – warto wspomnieć o czymś jeszcze. Jego polski oddział, Claas Polska, obchodzi w tym roku dziesięciolecie, a firma jako całość – 25-lecie produkcji kombajnów Lexion. Jubileusze z pewnością będą odpowiednio naświetlone podczas targów Agro Show. Claas ma w planach pokazać szczególnie dużo nowości w sferze kombajnów i pras rolujących, ale i ciągniki nie zostaną pominięte. Nie chodzi wprawdzie o nowy model, lecz o nowe funkcje w modelach dotychczasowych. Traktory Arion 500 wyposażone w ekran dotykowy CEBIS otrzymają funkcję ISOBUS, która ułatwi pracę ciągnika z narzędziami i innymi maszynami. W ciągnikach Arion 600 i Axion 800/900 pojawi się też system automatycznej regulacji ciśnienia w oponach, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy praca polowa jest przeplatana częstymi przejazdami transportowymi.

Oprogramowanie łączące ciągnik z innymi maszynami i urządzeniami jest także na pierwszym miejscu u Fendta. Seria 700 Vario ma otrzymać pakiet FendtONE, czyli platformę łączącą terminal znajdujący się w kabinie z oprogramowaniem w biurze lub na urządzeniu mobilnym. Pakiet obejmuje liczne aplikacje do zarządzania danymi dotyczącymi upraw, maszynami i pracownikami. Wszystko to można wyświetlać na aż trzech terminalach w kabinie: na pulpicie, na podłokietniku i na podsufitce. Nowy jest także wielofunkcyjny joystick, który ułatwia zwłaszcza pracę z ładowaczem czołowym.

Deutz-Fahr natomiast rozszerza ofertę ciągników w limitowanej wersji Warrior. Wcześniej był to tylko jeden specjalny model Agrotron 6215 TTV. Teraz dostępne w tej wersji będą wszystkie modele serii Agrotron 6. Modele Warrior wyróżniają się nie tylko lśniącą czernią. Jak twierdzi producent, to traktory do zadań specjalnych. Są wyposażone m. in. w silniki spełniające normę emisji spalin Tier 5, nową przednią oś zapewniającą bardziej elastyczną amortyzację i komfortową kabinę MaxiVision z fotelem dla pasażera.

Tymczasem Steyr powiększa swój asortyment o cztery ciągniki kompaktowe Expert CVT. Są to traktory o mocy 100-130 KM z przekładnią bezstopniową CVT, przeznaczone do gospodarstw mlecznych i prac komunalnych. Nowością jest podłokietnik Multicontroller II umożliwiający elektroniczne sterowanie przednim podnośnikiem i hydrauliką, a ekran dotykowy S-Tech pozwala na indywidualne dostosowanie funkcji sterowania na podłokietniku.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments