Home Aktualności Czesi mają pierwszy przypadek grypy ptaków
Czesi mają pierwszy przypadek grypy ptaków

Czesi mają pierwszy przypadek grypy ptaków

0
0

Czeskie władze zgłosiły pierwszy przypadek zakażenia wysoce zjadliwą grypą ptaków podtypu H5N8 we wsi Sztiepanov nad Svratką w kraju (województwie) Wysoczyna, 150 km (94 mil) na południowy wschód od stolicy Pragi.

Do zdarzenia doszło w małym gospodarstwie utrzymującym kilkanaście sztuk drobiu, czyli w tak zwanym chowie przyzagrodowym. Sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna. Wirus grypy ptaków o wysokiej zjadliwości pojawił się już na terenie pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej: Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Czechy.

Również w sytuacji zgłoszenia przez państwa unijne ogniska HPAI w produkcji drobnotowarowej, wdrażane są procedury zwalczające i ograniczające dalsze rozprzestrzenianie wirusa, w tym ustanawiane są  obszary zapowietrzone i zagrożone wokół dotkniętych chorobą gospodarstw. Stwierdzenie choroby w nawet niewielkim gospodarstwie może stwarzać kłopoty dla komercyjnych ferm drobiu, które znalazły się w strefach „wysokiego ryzyka”. Na obszarach tych bowiem stosuje się zaostrzone środki kontrolne, między innymi, ograniczenia w transporcie żywym drobiem, jajami wylęgowymi i produktami pochodzenia zwierzęcego. Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami unijnego prawa ograniczenia w przemieszczaniu i handlu drobiem żywym oraz produktami drobiarskimi na terenie Unii Europejskiej podlegają zasadzie „regionalizacji”, czyli wstrzymuje się import drobiu jedynie z relatywnie niewielkiego obszaru wokół ogniska wirusa.

Źródło: https://kipdip.org.pl/

Facebook Comments