Czy twoje prosięta cierpią na niedobory żelaza? – przyczyny, objawy, leczenie
Czy skóra twoich prosiąt jest blada lub ma żółtawe zabarwienie, a zwierzęta mają problemy z oddychaniem? Przyczyną takich objawów może być anemia. Prosięta rodzą się z niskim poziomem żelaza, ponadto te, które dorastają w zamkniętych obiektach inwentarskich, mają trudności z budowaniem odpowiednich poziomów żelaza w organizmie, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych a nawet śmierci zwierzęcia i w konsekwencji strat ekonomicznych hodowcy.
W artykule wyjaśniamy, czym jest anemia (niedobór żelaza), podajemy jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia.
Prosięta urodzone w środowisku naturalnym pobierają żelazo z ziemi. Zwierzęta wychowywane w zamkniętych obiektach część żelaza (15 do 50 procent dziennego zapotrzebowania) dostają wraz mlekiem matki (które samo w sobie jest ubogie w żelazo) oraz w prestarterze, którym są karmione w czasie, gdy przebywają z maciorą.
Dlatego zwierzętom należy podawać suplementy żelaza doustnie lub w postaci zastrzyków.
Niedobory żelaza powodują niski poziom hemoglobiny w czerwonych komórkach krwi (anemia), zmniejszoną zdolność do transportu tlenu w organizmie oraz obniżenie odporności na choroby i niskie temperatury.
Jakie są objawy kliniczne?
Anemia u prosiąt zazwyczaj pojawia się w 7. dniu życia, objawia się bladym lub żółtawym zabarwieniem skóry.
W ciężkich przypadkach oddech staje się szybki, w szczególności w czasie wysiłku, często pojawia się biegunka.
W niektórych przypadkach następuje czasowe zatrzymanie wzrostu i utrata kondycji.
Hodowcy mogą zdiagnozować chorobę poprzez obserwację objawów klinicznych pamiętając, że jeśli poziom hemoglobiny we krwi spadnie poniżej 8g/100ml, prosię zapada na anemię.
Jednotygodniowe prosięta w badaniu post mortem ujawniły obrzęk płuc, mięśni i tkanek łącznych oraz cienkie ściany serca.
Badanie pośmiertne prosiąt w wieku od trzech do czterech tygodni przeprowadzone w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Stanu Iowa wykazało powiększone serce i śledzionę, puchliznę osierdzia, wodobrzusze, obrzęki tkanek i stłuszczenie wątroby.
Jak leczyć
Według zaleceń z książki „Managing Pig Health” prosiętom należy podawać 150-200mg dekstranu żelaza w iniekcji w dawce 1 lub 2ml.
Aby zapobiec anemii, żelazo najlepiej podawać prosiętom pomiędzy trzecim a piątym dniem życia, nie tuż po urodzeniu. Dawka 2 ml spowodowałaby znaczne uszkodzenia mięśni.
Zastrzyki należy wykonywać domięśniowo w tylną nogę lub w szyję za pomocą igły 21 G.
Żelazo można podawać również doustnie, ale ta metoda zabiera dużo czasu, ponieważ preparat należy podawać dwu- lub trzykrotnie w 7., 10. i 15. dniu życia.
Źródło: http://www.thepigsite.com