
Drzewo tlenowe – nowe źródło kalorycznego spalania
Wybór źródła energii to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć przed sezonem grzewczym. Ciepło zużywane jest w domu na dwa cele: główna jego część (ok. 80-90%) na ogrzewanie pomieszczeń i znacznie mniej (ok. 10-20%) na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Oprócz tego energia jest zużywana do ogrzewania budynków gospodarczych.
Autor: Tomasz Kodłubański
Oprócz takich tradycyjnych paliw jak gaz płynny, olej opałowy czy energia elektryczna, których koszty użytkowania są bardzo wysokie można wykorzystywać również niekonwencjonalne źródła ciepła takie jak kaloryczne i szybko przyrastające gatunki drzewa. Do takich odmian drzew należy z pewnością tzw. drzewo tlenowe oxytree.
– Drzewo oxytree – dzięki szybkiemu tempu wzrostu – idealnie nadaje się do spalania w piecach czy kominkach w domach wolno stojących dając bardzo dobre wartości kaloryczne i opałowe 4669,5 kcal/kg = 19,520 MJ/kg (przy zawartość wilgoci: 0%) oraz przy wysokiej temperaturze zapalności (420-430 °C) – mówi Radosław Myszka mający w swoim gospodarstwie drzewo beztlenowe oxytree.
Drzewo tlenowe (Paulownia Clon in Vitro 112) to drzewo powstałe w wyniku skrzyżowania i klonowania w warunkach laboratoryjnych, które w 2011 roku zostało dodane do Urzędu Odmiany Roślin (UE). Posiada uznany na arenie międzynarodowej europejski paszport, certyfikat jakości oraz licencję handlową. Katedra leśnictwa i genetyki Uniwersytetu Castilla – La Mancha (Hiszpania) dowiodła, że Oxytree jest najlepszym klonem Paulownia.
– Drzewo to ma wyjątkowe właściwości – mówi Stanisław Krawczyk, który na terenie swojego gospodarstwa ma posadzone kilkadziesiąt drzew tlenowych. Przede wszystkim niezwykle szybko rośnie. Już w szóstym roku od posadzenia osiąga 16 m wysokości i 35 cm średnicy pnia. Co więcej po ścięciu wyrasta na nowo, w ten sposób w ciągu 20 lat da 4 razy więcej drewna niż inne rodzime gatunki. Drewno to jest wysokojakościowym surowcem.
Obok własności opałowych drewno oxytree jest świetnym materiałem do obróbki.
– Drewno to jest elastyczne, ale się nie wypacza i dlatego nadaje się do malowania, lakierowania czy przyklejania – dodaje Mirosław Latowski, który przygotowując stolarkę do domu na wsi zastosował drewno z drzewa tlenowego. Obok tych właściwości jest wodoodporne, dobrze izoluje, drewno jest jednorodne, bez sęków ani wosku, a także co nie mniej istotne maksymalnie odporne na niszczącą działalność owadów.
Pnie 1-2 letnich drzew można wykorzystać do produkcji filarów.
– Mając takie właściwości jak: sprężystość: 6,3 GPa, wytrzymałość na rozciąganie: 42 MPa i odporność na ściskanie: 20 MPa drewno oxytree świetnie nadaje się do obróbki przemysłowej. Do celów przemysłowych nadają się już drzewa 3 letnie, ale największą średnicę pnia osiąga dopiero w 6. roku i wtedy też przynosi najwięcej korzyści. Pierwsze ścięcie powinno nastąpić w 6. roku od posadzenia. W drugiej fazie wzrostu, drzewo posiada wykształcony system korzenny, dlatego od tego momentu rośnie jeszcze szybciej i może być ścinane nawet co 4 lata – podsumowuje Latowski.
Nie bez znaczenia jest także fakt, iż w dobie nielegalnego wylesiania, znika w Europie tysiące hektarów lasów , co prowadzi do spustoszenia środowiska zamieszkanego przez zwierzęta oraz zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Oxytree, które produkuje znacznie więcej tlenu niż inne drzewa w znaczący sposób wpływa na poprawę jakości powietrza oraz na ochronę środowiska.