
EIMA 2021
Tegoroczna jesień jest nieco łaskawsza dla organizatorów i uczestników targów rolniczych. W dniach 19-23 października w Bolonii odbyły się wreszcie 44. targi EIMA International. Włoska impreza, jak wiele innych, również padła ofiarą koronawirusa. Będąc wydarzeniem organizowanym w cyklu dwuletnim musiała czekać na odpowiedni moment niemal cały rok, gdyż pierwotnie była zaplanowana na listopad 2020 r., a potem przeniesiona kolejno na luty i październik 2021 r.
Była to pierwsza tak duża międzynarodowa wystawa, która powróciła po tak długiej przerwie. Jej organizator, FederUnacoma (włoska Narodowa Federacja Producentów Maszyn Rolniczych), uważa ją za wielki sukces. Oczywiście w tym roku nie można było liczyć na rekordowe liczby wystawców i gości. Tych pierwszych było 1530, w tym 350 z zagranicy (40 krajów). Dla porównania trzy lata temu wystawców było prawie dwa tysiące, a zagranicznych niemal 700. Z Polski przybyło 17 wystawców, w tym Samasz, Mzuri-Agro, Agro-Wikt, Dominiak i Rol/ex.
Jeśli zaś chodzi o odwiedzających, przybyło ich w tym roku ok. 270,7 tys. (z czego 25,9 spoza Włoch). W 2018 r. te liczby wynosiły odpowiednio 317 820 i 51 121. Kto nie dotarł na bolońskie targi osobiście, mógł wybrać się na wirtualną wycieczkę, która dawała wgląd 360° niemal na każde stoisko.
W ciągu pięciu dni odbyło się aż 116 konferencji i seminariów. Obok czternastu działów wystawy, poświęconych wszelkim rodzajom sprzętu rolniczego, można było także odwiedzić specjalistyczne salony: EIMA Components (części i akcesoria do maszyn), EIMA Green (ogrodnictwo), EIMA Energy (odnawialne źródła energii), EIMA Idrotech (nawadnianie) i EIMA Digital (elektronika i IT w rolnictwie).
EIMA stała się także miejscem rozstrzygnięcia konkursu Ciągnik Roku 2022. Główną nagrodę otrzymał John Deere 7R 350 AutoPowr, najlepszym ciągnikiem użytkowym został zaś inny model tej samej marki – 620M AutoPowr. Najlepszym ciągnikiem specjalistycznym okazał się Reform H75 Pro, a najlepszym ciągnikiem zrównoważonym – New Holland T6.180 Methan Power.
Sama FederUnacoma przyznaje zaś nagrody produktom wyróżniającym się innowacjami technicznymi. Według informacji organizatora Nagrodę Innowacji Technicznej otrzymują maszyny i urządzenia będące absolutną nowością, a wyróżnienie – te, w których wprowadzono istotne ulepszenia. W tym roku przyznano 19 nagród głównych. W zaszczytnym gronie laureatów znalazł się m. in. mikrociągnik Antonio Carraro SRX 5800/6800 Tora, seria ciągników sadowniczych Landini Rex 4 i opryskiwacz zawieszany DCM SW5 E. Z kolei wyróżnień było 34. Dostał je m. in. pneumatyczny opryskiwacz sadowniczy C.I.M.A. ROB3 EVO, elektryczna terenowa ładowarka teleskopowa Merlo i program IrriPro do projektowania systemów nawadniania. Zdobywcy nagród i wyróżnień mieli też szansę na Niebieską Nagrodę dla produktów przyjaznych środowisku.
Kolejna edycja targów EIMA jest zaplanowana już na 9-13 listopada przyszłego roku – tak, by powrócić do tradycyjnego dwuletniego cyklu.
Autor; Jolanta Piaseczna
Zdjęcie pochodzi z oficjalnych materiałów prasowych EIMA