Home Aktualności Embargo rosyjskie dominującym tematem obrad Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa

Embargo rosyjskie dominującym tematem obrad Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa

0
0

Na wniosek ministra Marka Sawickiego na poniedziałkowej unijnej Radzie Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa odbyła się dyskusja na temat zasad zniesienia rosyjskiego embarga na produkty rolno-spożywcze. Polska delegacja ostro zaprotestowała przeciwko bilateralnym negocjacjom kilku państw członkowskich w tej sprawie.

Fot. Minister Marek Sawicki podczas spotkania z komisarzem UE ds. rolnictwa Philem Hoganem (fot. Enzo ZUCCHIRada UE)

Fot. Minister Marek Sawicki podczas spotkania z komisarzem UE ds. rolnictwa Philem Hoganem (fot. Enzo ZUCCHIRada UE)

– Do tej pory solidaryzm europejski wobec rosyjskiego embarga był faktem. Niestety w ostatnim czasie dochodzą nas informacje, że coś się zmieniło. Dlatego chcę zapytać Komisję Europejską czy dała zielone światło na rozmowy dwustronne? Czy mamy teraz ustawiać się w kolejce do prezydenta Putina i kupować bilety do Moskwy? Uprzedzam tylko, że takie podejście doprowadzi do katastrofy – powiedział Marek Sawicki.

Podczas obrad żaden z przedstawicieli Komisji Europejskiej nie potwierdził, że jest zgoda na dwustronne porozumienia znoszące embargo do Rosji. Komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan zapowiedział podczas rozmowy z ministrem Markiem Sawickim, że Komisja Europejska będzie kontynuowała dotychczasową jednolitą politykę wobec Rosji.

W Brukseli podniesiono również kwestię trudnej sytuacji na rynku owoców i warzyw, mleka oraz wieprzowiny.

Podczas dwustronnego spotkania ministra Marka Sawickiego z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem Polsce udało się wywalczyć środki na wsparcie w ramach obecnych nadzwyczajnych środków wsparcia na rynku owoców i warzyw. Z pomocy będą mogli skorzystać również ci producenci, którzy już wcześniej skorzystali z pomocy de minimis.

Polska zwróciła się również z wnioskiem o rozłożenie na raty kar za przekroczenie unijnych limitów produkcji mleka co spotkało się z poparciem wielu państw członkowskich, które mają podobne problemy w ostatnim roku kwotowym na tym rynku. Temat ten będzie dalszym przedmiotem konsultacji z Komisją Europejską.

Podczas posiedzenia na Radzie Ministrów Polska po raz kolejny podniosła kwestię interwencji na rynku wieprzowiny. Zwróciliśmy się z wnioskiem podobnie jak wiele pozostałych państw członkowskich o podjęcie działań na tym rynku poprzez wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowalnictwa oraz dopłat do eksportu.

Polska z ogromnym rozczarowaniem przyjęła stanowisko Komisji Europejskiej, która twierdzi, że sytuacja nie jest jeszcze na tyle zła, aby podejmować jakiekolwiek dodatkowe działania. Żadne z państw członkowskich nie podzieliło optymizmu komisarza Phila Hogana co do oceny skali kryzysu.

Nie mniej jednak obie strony wyraziły chęć dalszego dialogu. Minister Marek Sawicki umówił się z komisarzem Hoganem na dodatkową rozmowę podczas, której zostaną omówione kwestie nieefektywnych mechanizmów pomocowych na rynku owoców i warzyw oraz lepszego wykorzystania mechanizmów tzw. siatki bezpieczeństwa na rynku mleka i mięsa wieprzowego.

Źródło: MRiRW

 
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT