Home Artykuły Farm Machine 2022
Farm Machine 2022

Farm Machine 2022

0
0

Znamy już laureatów konkursu Farm Machine 2022. Choć jego nazwa być może brzmi nieznajomo, jest to przeprowadzany od 1997 r. konkurs, nazywany wcześniej Maszyną Roku (Machine of the Year). Jego organizatorem jest Deutscher Landwirtschaftsverlag (Niemieckie Wydawnictwo Rolnicze), zwycięzców wyłania natomiast, podobnie jak w przypadku Ciągnika Roku, międzynarodowa komisja dziennikarzy czasopism rolniczych.

Konkurs ten był zawsze powiązany z targami Agritechnica, które w ostatnich latach padły ofiarą pandemii i, wielokrotnie przekładane, nie odbyły się w końcu ani w terminie, ani po nim. Przyznano jednak zarówno nagrody własne Agritechniki (Innovation Award) jak i inne kojarzone z tą wystawą, w tym Ciągnik Roku. Farm Machine jest równie prestiżową rywalizacją, obejmującą kilkanaście kategorii maszyn, które z roku na rok nieco się zmieniają. Najwyraźniej nie w każdym rodzaju maszyn jurorzy znajdują co roku coś godnego uwagi – tym razem nie ma np. maszyn zielonkowych czy ciągników kompaktowych. Tak więc tym razem jest 12 kategorii wraz z nagrodą publiczności. Oto ich laureaci.

Ciągnik XXL: John Deere serii 9

Ciągnik użytkowy: Valtra serii G

Ciągnik specjalistyczny: Lindner Unitrac 122 Ldrive (górski)

Maszyna do produkcji pasz: przyczepy silosowe Pöttinger Jumbo 7000

Sieczkarnia samojezdna: John Deere 9600I

Siewnik: Väderstad Proceed

Zarządzanie uprawą: system Amazone Directinject do dozowania środków ochrony roślin w opryskiwaczach

Kombajn: Claas Trion

Maszyna uprawowa: pług Kuhn Multi-Leader XT

Mechaniczna ochrona roślin: inteligentny pielnik Steketee IC-Weeder AI

Logistyka: przyczepy Krone GX

Nagroda publiczności: ciągnik Fendt 1100 Vario MT

Niektórzy zdobywcy nagród już wyglądają znajomo. Nie z targów, bo tych ostatnio prawie nie było, tylko z list laureatów w innych konkursach. Amazone Directinject jest laureatem srebrnego medalu Innovation Awards. Seria G Valtry jest utytułowana wszechstronnie: jeden z jej przedstawicieli, Valtra G 135 Versu, był laureatem Best Utility w poprzedniej edycji Ciągnika Roku, a także zdobył prestiżowe nagrody za wzornictwo: iF Design Award oraz Red Dot. Seria 9 traktorów John Deere również była doceniana za wzornictwo (iF Design Award dla 9RX), a także w Polsce jako zeszłoroczny Innowacyjny Produkt Rolniczy.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments Box