Home Artykuły German Design Award dla Steyra
German Design Award dla Steyra

German Design Award dla Steyra

0
0

Już nie raz pisaliśmy o ciągnikach i innych maszynach rolniczych, które otrzymały nagrody za wzornictwo. Do ich grona dołączył Steyr Terrus CVT, przedstawiciel drugiej, niedawno wprowadzonej na rynek generacji. Otrzymał on German Design Award (Niemiecką Nagrodę w Zakresie Wzornictwa).

German Design Award to kolejna, obok Red Dot i iF Design Award, niemiecka nagroda za wzornictwo. Przyznaje ją działająca od 1953 r. Rada ds. Wzornictwa (Rat für Formgebung) w trzech podstawowych kategoriach: produktu, architektury i komunikacji, które z kolei dzielą się na kilkadziesiąt podkategorii. Sama nagroda obchodziła zaś w zeszłym roku dziesięciolecie. Wśród kilkudziesięciu członków międzynarodowej komisji konkursowej jest także jeden Polak – projektant przemysłowy Tomek Rygalik.

Terrus CVT to seria trzech modeli napędzanych sześciocylindrowymi silnikami o mocy 250-300 KM z przekładnią bezstopniową CVT. Zmodyfikowano w niej, a jakże, wzornictwo, a także kabinę, by zapewnić maksymalny komfort pracy. Producent podkreśla niski poziom hałasu, aż 24 ledowe reflektory robocze, podłokietnik z Multicontrollerem III i fotel Dual Motion. Ale kabina i wygląd to nie wszystko. Terrusy dysponują m. in. funkcją aktywnego zatrzymania, czyli możliwością zatrzymania się na pochyłości bez użycia hamulca. Rozwijają prędkość 50 km/h przy prędkości obrotowej 1600 obr./min. Do tego mają przedni układ zawieszenia o udźwigu ponad 6 ton, układ hydrauliczny dostosowujący przepływ do obciążenia, układ automatycznego prowadzenia S-GUIDE, układ automatycznego skręcania S-TURN, system telematyczny S-FLEET i system rolnictwa precyzyjnego S-TECH.

W podsumowaniu komisji German Design Award traktory Steyr Terrus CVT zostały określone jako doskonała równowaga między funkcjonalnością a stylem. Choć wyniki zostały już opublikowane, gala odbędzie się tradycyjnie w lutym.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie za wzornictwo dla Steyra. W 2020 r. ten sam producent otrzymał nagrodę Platinum w konkursie MUSE Design Awards za Steyr Konzept, czyli koncept hybrydowego ciągnika przeszłości napędzanego silnikami umieszczonymi w jego kołach. Austriackim traktorom jednak ani razu nie poszczęściło się w konkursie Ciągnik Roku, ale kto wie – może to się wkrótce zmieni.

Autor: Jolanta Piaseczna

Zdjęcie pochodzi z oficjalnych materiałów prasowych Steyra

Facebook Comments Box