Home Aktualności Grypa ptaków znów pojawiła się w Wielkopolsce
Grypa ptaków znów pojawiła się w Wielkopolsce

Grypa ptaków znów pojawiła się w Wielkopolsce

0
0

W województwie wielkopolskim potwierdzono drugie w tym roku ognisko wirusa grypy ptaków cechującego się wysoką zjadliwością (podtyp H5N8).

Gospodarstwo utrzymujące około 6 tysięcy gęsi reprodukcyjnych, w którym wykryto HPAI, zlokalizowane jest w miejscowości Zalesie, w gminie Dąbie, w powiecie kolskim, w Wielkopolsce. Pozytywny wynik w kierunku grypy ptaków przekazało krajowe laboratorium referencyjne ds. grypy ptaków w Puławach w dniu 13 stycznia roku 2020. Przypomnijmy, że po raz pierwszy do zakażenia grypą ptaków w Wielkopolsce doszło na fermie towarowych kur niosek w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim.

Łącznie, uwzględniając zgłoszenia z trzech województw (lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie), w Polsce od dnia 31 grudnia 2019 roku do dnia 13 stycznia roku 2020, możemy mówić o jedenastu potwierdzonych przypadkach zachorowań na wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób (w tym dwa przypadki w produkcji drobnotowarowej).

Ognisk grypy ptaków przybywa nie tylko w Polce, ale i w innych krajach unijnych. W ostatnich kilku dniach zakażenia u drobiu wirusem HPAI podtypu H5N8 zgłosiła do OIE Słowacja (chów przyzagrodowy) i Węgry.

Źródło: https://kipdip.org.pl/

Facebook Comments