Home Artykuły Innowacyjny Produkt Rolniczy 2020
Innowacyjny Produkt Rolniczy 2020

Innowacyjny Produkt Rolniczy 2020

0
0

Już po raz szósty zostały przyznane nagrody w konkursie Innowacyjny Produkt Rolniczy, organizowanym przez redakcję czasopisma i portalu Farmer. Konkurs jest związany z konferencją Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, która w tym roku musiała odbyć się online. Nie przeszkodziło to jednak w wyłonieniu zwycięzców. Analogiczny konkurs o tytuły Innowacyjnego Produktu Ogrodniczego przeprowadził równocześnie portal Sady Ogrody.

Podobnie jak rok temu ogłoszono zwycięzców wyłonionych przez jury w 9 kategoriach oraz dodatkowo 3 laureatów nagród publiczności.

Laureaci wyłonieni przez jury

Nawozy: ICE Protect firmy Ekoplon – nawóz fosforowo-potasowy z mannitolem, zapobiegający powstawaniu kryształków lodu w komórkach roślin.

Środki ochrony roślin: RevyFlex firmy BASF Polska – fungicyd.

Nasiennictwo: żyto ozime KWS Jethro firmy Polish Agro – hybrydowa odmiana odporna na sporysz.

Pasze i dodatki paszowe: Sprayfo OsmoFit – elektrolity dla cieląt.

Budynki inwentarskie i ich wyposażenie: Unidoz UV Boots Disinfector – mata do dezynfekcji butów promieniowaniem UV.

Ciągniki rolnicze: John Deere 8RX 410.

Inne maszyny rolnicze: opryskiwacz samojezdny Agrifac Condor Endurance II

Programy i urządzenia wspomagające prowadzenie gospodarstwa rolnego: aplikacja mojeINFOPOLE firmy Syngenta Polska.

Finanse i ubezpieczenia: OnGeo Agro – serwis internetowy wspomagający dokumentowanie szkód rolniczych

Nagrody publiczności

Ubezpieczenie Upraw Rolnych „Concordia, klauzula 1.6” – ubezpieczenie od szkód spowodowanych przez przymrozki.

Ciągnik Ursus C-3130 Comfort

Nawóz Proleaf Max 4.0

Wśród nagrodzonych produktów są trzy maszyny rolnicze, w tym dwa traktory. John Deere 8RX 410 to ciągnik czterogąsienicowy – jedyny taki traktor w tym przedziale mocy. Każde koło jest w nim zastąpione przez jedną gąsienicę, co znacznie zmniejsza nacisk na glebę. Nie jest to pierwsze wyróżnienie, które spotkało ten model w Polsce. W styczniu otrzymał on złoty medal MTP na targach Polagra-Premiery, zaś niedawno złoty medal Targów Kielce. Pisaliśmy już o nim przy okazji przeglądu wiosennych nowości maszynowych, gdyż właśnie wtedy odbył on swój pierwszy polski demo tour.

C-3130 Comfort to nowy model Ursusa o szczególnie bogatym wyposażeniu. Jest napędzany czterocylindrowym silnikiem Deutz o mocy 125 KM. Jego przekładnia to ZF 16×16 z Power Hi-Lo. Dysponuje także podnośnikiem elektrohydraulicznym o udźwigu 5 ton. Amortyzowana pneumatycznie kabina posiada m. in. fotel pneumatyczny i kamerę cofania. Lusterka są podgrzewane i sterowane elektrycznie.

W obszernej kategorii „innych maszyn rolniczych” zwyciężył opryskiwacz samojezdny Agrifac Condor Endurance II. Jest to kolejna maszyna, w której zastosowano rozwiązania mające na celu ograniczenie zużycia środków ochrony roślin do niezbędnego minimum. Składa się na to system AiCPlus, czyli kamery na belce opryskowej, a także system DynamicDosePlus. Dzięki współpracy tych dwóch układów oprysk jest wykonywany punktowo, jedynie w miejscach, gdzie występują niepożądane rośliny.

Autor; Jolanta Piaseczna

Facebook Comments Box