Home Artykuły Jak wybrać skuteczny oprysk na chwasty?
Jak wybrać skuteczny oprysk na chwasty?

Jak wybrać skuteczny oprysk na chwasty?

0
0

Chwasty to najbardziej niepożądane rośliny, jakie pojawiają się w naszych ogrodach, sadach i na polach uprawnych.

Każdy, kto miał z nimi do czynienia wie, że bardzo ciężko jest je zlikwidować. Chwasty rosną dosłownie wszędzie i bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Ręczne pielenie to ogromny wysiłek, a poza tym na dużych obszarach jest po prostu niewykonalne. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zastosowanie odpowiedniego preparatu chemicznego. Sprawdźmy, zatem jak wybrać najskuteczniejszy oprysk na chwasty.

 

Chwasty – czyli co?

 

Chwastami nazywamy wszystkie niepożądane rośliny, które zaczynają rosnąć w sąsiedztwie roślin uprawnych i ozdobnych. Wyróżniamy wiele gatunków chwastów, niektóre z nich pojawiają się tylko na określonym rodzaju gleby. Chwasty klasyfikujemy na podstawie różnych kryteriów, m.in. budowy, cyklu życia czy układu przestrzennego w łanie roślin uprawnych. Jednym z najogólniejszych podziałów jest ten ze względu na liczbę liścieni w okresie kiełkowania, czyli rozróżnienie na chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne.

 

  • Chwasty jednoliścienne – to różne rodzaje dziko rosnących traw, są bardzo trudne do wyeliminowania. Pojawiają się zarówno w ogrodach, sadach i na polach uprawnych. Przykładowe z nich to: chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, perz właściwy, tomka oścista, wiechlina roczna, włośnica zielona, wyczyniec polny. Najlepiej usuwać je za pomocą specjalnego oprysku na chwasty jednoliścienne.

 

  • Chwasty dwuliścienne – bardzo często pojawiają się wśród roślin ozdobnych oraz na polach uprawnych, niektóre z nich to odmiany kwitnące. Najpopularniejsze gatunki to: babka lancetowata i zwyczajna, bylica pospolita, czerwiec roczny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, koniczyna, krwawnik pospolity, mlecz, mniszek pospolity, pokrzywa żegawka, powój polny, rumianek (pospolity i bezpromieniowy), rdest ptasi, skrzyp polny oraz stokrotka polna. Na szczęście za pomocą odpowiedniego oprysku na chwasty dwuliścienne można je z powodzeniem usunąć.

 

Herbicydy – poznaj najskuteczniejsze opryski na chwasty

 

Herbicydy to środki chemiczne, które stosuje się do walki z chwastami. Wybierając odpowiedni środek na chwasty, możemy szybko i skutecznie wyeliminować z gleby niepożądane rośliny. Po ich usunięciu, rośliny uprawne oraz rośliny ozdobne mają lepsze warunki do rozwoju. Zyskują dostęp do składników odżywczych oraz promieni słonecznych. Przekłada się to na dorodny wygląd roślin oraz obfite plony.

 

Jak wybrać odpowiedni środek ochrony roślin?

 

Środek ochrony roślin powinniśmy wybierać ze względu na rodzaj naszej uprawy, gatunek chwastów, przeznaczenie terenu i wielkość powierzchni. Musimy wziąć także pod uwagę fazę rozwojową roślin. Wśród herbicydów wyróżniamy preparaty o działaniu selektywnym oraz nieselektywnym. Selektywne, czyli zwalczające określone rodzaje chwastów, ale nie niszczące roślin uprawnych. Znajdziemy wśród nich opryski do chwastów jednoliściennych lub dwuliściennych. Mają różne zastosowanie i likwidują różne gatunki chwastów.  Z kolei preparaty o działaniu nieselektywnym, zwalczają wszystkie rośliny. Zastosowanie takich herbicydów jest przydatne np. przed zakładaniem plantacji. Herbicydy mogą mieć różną postać: koncentratu, granulatu, płynu lub proszku.

 

Oprysk na chwasty – o czym należy pamiętać?


Podczas korzystania ze środków ochrony roślin należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Podstawą jest zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie i ulotce. Zawsze musimy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Najważniejsze jest przestrzeganie zalecanych dawek środków, ponieważ nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do zniszczeń roślin uprawnych lub ozdobnych.

Źródło: materiały firmowe

 

 

 

 

Facebook Comments