Home Artykuły Jak zarabiać na gospodarstwie ekologicznym?
Jak zarabiać na gospodarstwie ekologicznym?

Jak zarabiać na gospodarstwie ekologicznym?

0
0

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie wielu rolników, którzy myślą o założeniu lub przekształceniu gospodarstwa na ekologiczne. Wydawać by się mogło, że bez maksymalizacji plonów, bez uprawiania ziemi czy hodowli zwierząt nie używając chemizacji, dobry zarobek jest niemożliwy. A to jednak nieprawda. W jaki sposób gospodarstwo ekologiczne może zarobić?

Certyfikat podstawą funkcjonowania

 

Aby gospodarstwo mogło szczycić się mianem ekologicznego, musi posiadać odpowiedni certyfikat, który o tym poświadczy. Jeśli chcemy wprowadzać na rynek żywność ekologiczną trzeba być zarejestrowanym w agencji kontroli, która każdego roku będzie sprawdzać, czy nasze gospodarstwo spełnia warunki produkcji ekologicznej. Mimo, że proces certyfikacji wiąże się z koniecznością podpisania kilku niezbędnych dokumentów, to korzyści płynące z jego posiadania, będą cieszyły każdego rolnika oraz konsumenta.

 

Rosnące zapotrzebowanie

 

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na żywność ekologiczną. Uświadamianie społeczeństwu, jak ważne jest zdrowe odżywianie, sprawiło, że przybywa konsumentów, którzy są skłonni zapłacić parę złotych więcej za produkty, które mają lepsze walory smakowe, a do tego nie szkodzą organizmowi. Klienci poszukują w sklepach produktów, które oznaczone są znakiem ,,BIO”, dlatego warto pomyśleć o prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego, ponieważ obecnie jest to bardzo opłacalne.

 

Unijna pomoc dla ekologicznego rolnika

 

Nie od dziś wiadomo, że Unia Europejska stara się, by produkowana żywność była ekologiczna i spełniania różnego rodzaju normy. Wymagając, wychodzi również naprzeciw rolnikom oferując im liczne dopłaty, dzięki którym ich gospodarstwa mogą funkcjonować. Certyfikowane gospodarstwo może liczyć na dodatkowe fundusze z UE. Aby taką dopłatę uzyskać trzeba zobowiązać się do prowadzenia działalności ekologicznej przez minimum 5 lat. Fundusze, które otrzymuje rolnik ekologiczny są pomocą w trzech obszarach:

  • dopłata do upraw
  • zwrot kosztów kontroli certyfikującej
  • dopłata do materiału siewnego

 

 Współpracuj z innymi

 

Przynajmniej na początku swojej działalności warto dołączyć do organizacji łączącej rolników, którzy również zdecydowali się produkować ekologiczną żywność lub do grupy producenckiej. Będąc w większym gronie łatwiej jest realizować cele biznesowe, co przekłada się na łatwiejszą promocję i sprzedaż, pozyskiwanie kontrahentów, a w związku z tym większy zysk.

 

Rolnictwo ekologiczne wymaga czasu oraz cierpliwości. Ważne jest, aby czynności wykonywać konsekwentnie i zgodnie z wymogami. Poprzez optymalizację pracy i dopłaty możliwa jest produkcja wysokiej jakości żywności. Obecnie jest duże zapotrzebowanie na ekologiczną żywność. Ludzie uświadomili sobie, że produkty BIO są zdrowsze i warto po nie sięgnąć idąc do sklepu. Prowadzenie gospodarstwa ekologicznego staje się coraz bardziej opłacalne

Autor: Marcin Polak

Facebook Comments