Home Artykuły Jak zmniejszyć zużycie paliwa podczas prac w polu?
Jak zmniejszyć zużycie paliwa podczas prac w polu?

Jak zmniejszyć zużycie paliwa podczas prac w polu?

0
0

Wykonywanie prac polowych wiąże się nie tylko z dużym nakładem czasu oraz eksploatacją maszyn rolniczych, ale również z dużym zużyciem paliwa. Okazuje się jednak, że są sposoby, aby to zużycie ograniczyć, a co za tym idzie – przynieść gospodarstwu sporo oszczędności.

Wydatki na paliwo rolnicze to stały element budżetu każdego rolnika, a ceny oleju napędowego z roku na rok są coraz wyższe. Dlatego też rolnicy poszukują skutecznych sposobów, aby ograniczyć spalanie i puszczanie dodatkowych pieniędzy z dymem.

Jednym ze sposobów zmniejszenia zużycia paliwa jest zainwestowanie w nowy sprzęt i nowoczesne ciągniki. Choć wiąże się to oczywiście z dodatkowym wydatkiem, daje on możliwość przez następne kilka lat uzyskania wysokich oszczędności związanych z wydatkami na paliwo. O tym, jak kolosalne są różnice między starymi, kilkudziesięcioletnimi ciągnikami, a nowoczesnymi pojazdami rolniczymi przekonują się rolnicy, którzy po latach eksploatowania starego sprzętu decydują się na zakup nowego. Wydatki na paliwo rolnicze spadają nawet o kilkadziesiąt procent.

Dostosuj maszyny do potrzeb gospodarstwa

Kolejnym sposobem na ograniczenie zużycia paliwa rolniczego jest dostosowanie pojazdów i sprzętu rolniczego do wielkości gospodarstwa oraz jego faktycznych potrzeb. Warto też wziąć pod uwagę, z jakimi maszynami ciągnik będzie musiał w przyszłości pracować. Przy pracy z dużymi i ciężkimi maszynami najważniejsze jest dostosowanie odpowiedniej prędkości roboczej. Przykładowo, jeśli w ciągniku o mocy 100 koni mechanicznych zmniejszymy liczbę obrotów o około 300, pozwala to na ograniczenie zużycia paliwa na poziomie 2 litrów w ciągu godziny. Biorąc pod uwagę, jak wiele godzin rolnicy spędzają na pracach polowych, są to już realne i dosyć znaczne oszczędności.

Regularnie sprawdzaj stan techniczny pojazdu

Na zużycie paliwa podczas prac w polu duży wpływ ma również sam stan techniczny ciągnika i maszyn. Trzeba brać pod uwagę, że ciągnik w polu pracuje w warunkach bardzo dużego zapylenia, co powoduje, że filtry powietrza dosyć często się zapychają, pociągając za sobą wyższe spalanie. Zanieczyszczone filtry zmniejszają dopływ powietrza o około 10 procent, co pociąga za sobą zwiększenie zużycia paliwa o około 7 procent. Warto więc przed każdym sezonem robić dokładny przegląd ciągników oraz zadbać o naprawę lub wymianę tych elementów, które są już zużyte i mogą powodować wyższe zużycie oleju napędowego.

Zwracaj uwagę na nadmierne dymienie

Podczas pracy w polu należy również zwracać uwagę na kolor dymu wydobywającego się z maszyny. Nadmierne dymienie jest wtedy, gdy dym jest gęsty i czarny – oznacza to, że paliwo nie jest spalane kompletnie, czyli jego część jest dosłownie puszczana z dymem.

Dobrym sposobem na ograniczanie zużycia paliwa jest również unikanie nieuzasadnionych postojów z włączonym silnikiem. Jeśli postój zapowiada się na dłużej, silnik należy po prostu wyłączyć.

Autor: Anna Banaszkiewicz

Facebook Comments