Home Artykuły Jakie są cele rolnictwa ekologicznego i jak zmieni się ono po roku 2022?
Jakie są cele rolnictwa ekologicznego i jak zmieni się ono po roku 2022?

Jakie są cele rolnictwa ekologicznego i jak zmieni się ono po roku 2022?

0
0

Rolnictwo ekologiczne od kilku lat stało się niezwykle popularne. Nic w tym dziwnego, ponieważ wiele osób zaczęło zwracać uwagę na to, co jada na co dzień. Dlatego też rolnicy trudniący się ekologiczną uprawą roślin postawili sobie cele, które mają sprawić, że oferowane przez nich produkty będą zdrowe i pełne odżywczych substancji. O jakich celach mowa? Jakich przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego można spodziewać się po 2022 roku? Na te istotne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Jeżeli jesteś rolnikiem, który prowadzi ekologiczne gospodarstwo lub kupujesz produkty z takiego miejsca, ten temat powinien Cię zainteresować.

Rolnicy, którym zależy na produkcji ekologicznej żywności, za nadrzędny cel swojej działalności uważają stosowanie naturalnych substancji, które nie tylko są zgodne z określonymi procesami produkcji, ale także z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Mniejszy wpływ na środowisko naturalne, jakie ma rolnictwo ekologiczne to kolejna rzecz, która nie jest obojętna właścicielom tego typu gospodarstw. Warto bowiem podkreślić, że taka produkcja sprzyja przede wszystkim zachowaniu naturalnej równowagi ekologicznej, a także odpowiedzialnemu wykorzystaniu zasobów naturalnych i energii. Co więcej, rolnicy, którzy zdecydowali się na produkcję ekologiczną z pewnością zdają sobie sprawę z faktu, że są elementem systemu, który pozwala poprawić żyzność gleb, utrzymać jakość wody, a także różnorodność biologiczną i regionalną równowagę ekologiczną. Jak zatem widać — nadrzędne cele rolnictwa ekologicznego są szczytne. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na taką produkcję.

Rolnictwo ekologiczne a przepisy prawa

Przyglądając się przepisom, jakie dotyczą rolnictwa ekologicznego, nie sposób nie zauważyć, że zachęcają one do przestrzegania standardów mających poprawić dobrostan zwierząt. Prawo wymaga od rolników, aby spełnili konkretne potrzeby behawioralne zwierząt.

Przepisy, jakie zostały wprowadzone przez Unię Europejską jasno określają cel rolnictwa ekologicznego. Dzięki nim rolnicy znają strukturę produkcji towarów, które uznawane są za ekologiczne w na terenie całej Unii Europejskiej. Rozwiązanie to sprawia, że zaspokajany jest popyt na wysokiej jakości, wiarygodne produkty ekologiczne, przy jednoczesnym udostępnieniu rolnikom, dystrybutorom i sprzedawcom uczciwego rynku.

Jak będzie wyglądało rolnictwo ekologiczne po 2022 roku?

Nie ulega wątpliwości, że rolnictwo ekologiczne jest tym sektorem unijnej gałęzi gospodarki, która niezwykle szybko się rozwija. Jest to skutkiem większej świadomości konsumentów, która wpływa bezpośrednio na zainteresowanie produktami pochodzenia ekologicznego.

Mając na uwadze szybki rozwój, a także wyzwania, jakie stawia rolnictwo ekologiczne i jego szybki rozwój, Unia Europejska przyjęła nowe przepisy. Mają one na celu zapewnienie skutecznych ram prawnych, które pozwolą bez problemu funkcjonować rolnictwu ekologicznemu.

Złożoność i ogromne znaczenie nowych przepisów sprawiły, że Komisja Europejska zaproponowała, aby odroczyć o rok wejście w życie nowych regulacji. Okazuje się zatem, że nowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku. O wspomniane przesunięcie wnioskowała nie tylko Komisja, ale także państwa członkowskiego Unii Europejskiej wraz z Parlamentem Europejskim i innymi państwami spoza UE. Swój głos w sprawie oddały także inne zainteresowane strony. Co to oznacza dla rolnictwa ekologicznego? Poniżej przedstawiamy przykłady zmian, które mają wejść w życie za ponad rok, a które obejmują:

  • poprawę systemu kontroli, dzięki której jeszcze bardziej zwiększ się zaufanie konsumentów;
  • nowe regulacje, które pozwolą niewielkim gospodarstwom rolnym przejść na rolnictwo ekologiczne.
  • nowe regulacje, które sprawią, że wszystkie produkty ekologiczne sprzedawane na terenie Unii Europejskiej spełniały określone normy;
  • większą ilość produktów, które będą mogły nosić miano ekologicznych.

Dlaczego przepisy UE traktujące o rolnictwie ekologicznym są tak istotne i powinny być dobrze dopracowane? Dzięki nim powstanie jasna struktura produkcji ekologicznej na terenie UE. Pozwoli to nie tylko zaspokoić niemały popyt na produkty ekologiczne, ale także zapewni producentom możliwość uczciwego handlu.

Autor: Aneta Wojtczak

Facebook Comments