
Karmy bezzbożowe – dlaczego są dobre dla czworonogów?
Chociaż zboża stanowią ważne źródło pożywienia, dostarczając cennych węglowodanów, to nie powinny być podawane naszym czworonogom – ani psom, ani kotom. Mogą sprawić im wielkie problemy – wywołać stany zapalne i problemy z trawieniem. Dowiedzmy się więcej na ich temat. Poznajmy też mocne strony karm bezzbożowych.
Karma bezzbożowa – co to takiego?
Dokładnie tak jak jej nazwa wskazuje, karma bezzbożowa, taka jak np. https://www.dolina-noteci.pl/pol_m_Karma-dla-psa_Bezzbozowa-karma-dla-psa-279.html jest wolna od zbóż, uboga w węglowodany, ale za to bogata w białko. Szczególnie polecana jest psom aktywnym. Jest w niej dużo mięsa, nawet ponad 50% w przeliczeniu na gramy. To idealna karma dla zwierząt mających problem z alergią, bo pozbawiona jest alergenów zbożowych. Poza tym karmy tego rodzaju nie zawierają składników antyżywieniowych, czyli szkodliwych dla zwierząt, bo zakłócających ich prawidłowy rozwój. Są wolne od GMO – genetycznie modyfikowanych zbóż.
Karma pełna mięsa
Karma bezzbożowa jest pełna mięsa. To przede wszystkim zawierające mnóstwo białka kurczak i indyk, choć jeśli nasz pies ma alergię lepiej wybierać produkty, w której dominują wołowina oraz cielęcina. To także ryby i owoce morza – najpopularniejsze są karmy na bazie łososia, tuńczyka i makreli. W takiej karmie mogą znajdować się też owady – źródło białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Nie tylko mięso
Może się wydawać, że karma bezzbożowa składa się tylko z mięsa, ale tak nie jest, bo znajdziemy w niej niektóre rośliny oraz warzywa, które stanowią źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów. To głównie ziemniaki i bataty, dostarczające pożywnej skrobi, dynia cechująca się właściwościami prebiotycznymi, marchew, brokuł, kalafior (zawierają dużo wody, dzięki czemu są niskokaloryczne, bogate w białko) oraz owoce (zwłaszcza dzika róża, jabłka, jagody).
O czym dodatkowo warto wiedzieć?
Karmy bezzbożowe zawierają odpowiednią, dobrze zbilansowaną kompozycję składników odżywczych. Są idealne dla różnych grup zwierząt, przy czym należy pamiętać, że w zależności od rasy należy wybierać produkty bogate w siarczan chondroityny lub inne substancje naturalnie wzmacniające stawy. Bardzo ważna jest lizyna, stanowiąc jeden z najważniejszych aminokwasów, które powinny znaleźć się w psiej diecie.
Warto zapewnić swojemu pupilowi karmę najwyższej jakości – bezzbożowa na takie miano zdecydowanie zasługuje.