Home Aktualności Kolejne spotkanie z rolnikami

Kolejne spotkanie z rolnikami

0
0

W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się w poniedziałek kolejne szkolenie dla rolników dotyczące nowego systemu płatności bezpośrednich oraz nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przedstawione zostały także nowe wymagania weterynaryjne przy sprzedaży bezpośredniej produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zasady prowadzenia produkcji i sprzedaży takich wyrobów w ramach działalności marginalnej, lokalnej oraz ograniczonej. W spotkaniu uczestniczyli rolnicy z gminy Widawa oraz Sokołowa Podlaskiego.

Minister Marek Sawicki zaapelował o dokładne zapoznanie się z nowymi możliwościami jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz obecny system dopłat bezpośrednich. Oba te instrumenty bieżącej perspektywy finansowej nakierowane są na wspieranie aktywnych i produkcyjnych gospodarstw.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że za kilka dni odchodzi do historii system kwotowania produkcji mleka. Dla polskich rolników to szansa na rozwój, ale jednocześnie problem z karami za ostatni rok kwotowy. Na szczęście Komisja Europejska, między innymi dzięki naciskom Polski, zgodziła się rozłożyć kary na raty. Oznacza to, że rolnik będzie mógł sam zdecydować czy tzw. opłaty dodatkowe zapłaci jednorazowo czy w trzech równych ratach.

Minister Marek Sawicki poinformował także rolników o rozpoczęciu w Sejmie prac nad ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma ułatwić sprzedaż ziemi polskim rolnikom w kontekście nachodzącego uwolnienia rynku ziemi 1 maja 2016 roku.

Proszę nie ulegać wyborczej histerii, że cudzoziemcy tylko czekają na możliwość wykupu polskich gruntów. Jak na razie zainteresowanie ze strony obcokrajowców jest minimalne – podsumował Marek Sawicki. 

Źródło: MRiRW

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT