Home Aktualności Koniec kwotowania produkcji mleka

Koniec kwotowania produkcji mleka

0
0

– Pierwszego kwietnia mamy dzień, w którym europejskie rolnictwo produkuje mleko bez reżimu kwotowego – podkreślił minister rolnictwa Marek Sawicki podczas konferencji prasowej poświęconej sytuacji po zniesieniu kwot mlecznych.

– Do tej sytuacji rolnictwo przygotowywało się od lat. Nie mniej jednak zdecydowanie muszą przyspieszyć procesy koncentracyjne – stwierdził minister zwracając uwagę na skalę produkcji największych producentów światowych, z którymi musimy konkurować na globalnym rynku.

Przedstawiając dane dotyczące produkcji, spożycia oraz koncentracji w największych firmach minister Sawicki zwrócił uwagę na przygotowywane rozwiązania prawne, które powinny wzmocnić pozycje producentów mleka w całym łańcuchu żywnościowym.

Szef resortu rolnictwa podkreślił również konieczność zakończenie wojen polsko-polskich na rzecz wypracowania wspólnej oferty podażowej sektora w stosunku do handlu wielkopowierzchniowego, jak i w eksporcie.

Obecni na konferencji producenci mleka i przetwórcy zwracali uwagę, że koncentracja produkcji następuje, ale przyznali, że w obecnej chwili musi ona przyspieszyć, aby możliwy był dalszy rozwój sektora mleczarskiego.

– Jestem przekonany, że możemy, najdalej za dwa lata, osiągnąć 3 pozycję w produkcji mleka w Unii Europejskiej – podkreślił minister Sawicki.

Do pobrania:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Źródło: MRiRW
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT