Home Artykuły Korekcja racic – gwarancją dobrostanu krów
Korekcja racic – gwarancją dobrostanu krów

Korekcja racic – gwarancją dobrostanu krów

0
0

Korekcja racic to niezbędny element dbałości o dobrostan zwierząt, wpływający na wydajność mleczną stada. Krowy z chorymi racicami, czyli kulawiznami cierpią, słabiej poruszają się, nie manifestują rui. W związku z tym rzadziej podchodzą do stołu paszowego, poideł, stacji paszowych czy też do robota udojowego. Wynikiem takiego zachowania jest niższe pobranie paszy, co w efekcie oznacza mniejszą wydajność mleczną.

Autor: Tomasz Kodłubański

Następstwem tego jest także prawdopodobieństwo wystąpienia kwasicy żwacza oraz ketozy, co istotnie wpływa na gorszy rozród oraz parametry mleka, a w późniejszym okresie również na inne problemy zdrowotne. Kiedy i jak przeprowadzać korekcję?

— Najlepiej korekcję przeprowadzać systematycznie i profilaktycznie, zaczynając jeszcze zanim krowa kuleje. Lepiej i ekonomiczniej jest zapobiegać niż leczyć. — mówi Marek Stokfisz zajmujący się stadem krów w Ośrodku Hodowli Zwierząt Zarodowych w Chodeczku. Najlepszym momentem do wykonania zabiegu jest moment przejścia w fazę zasuszenia. Nie ponosimy wówczas ryzyka utraty mleka, dajemy sobie i zwierzęciu czas na wyleczenie trudnych schorzeń tak, by po wycieleniu zwierzę mogło zdrowo poruszać się. Kolejny raz dokonujemy przeglądu stanu racic i korygujemy je w okolicach szczytu laktacji lub wcześniej, jeśli zauważymy jakiekolwiek symptomy kulawizny.

Nie można zapomnieć też o jałówkach. Niestety, młode zwierzęta w warunkach udomowienia (przebywanie cały rok w oborze) często wymagają naszej interwencji wcześniej, zanim wejdą w laktację. Należy również pamiętać, aby nie przeprowadzać korekcji u krów, które jej nie wymagają. Może to bowiem spowodować okaleczenie poprzez np. zbyt krótkie przycięcie długości palca, nadmierne obniżenie podeszwy palca oraz zbyt mocne obniżenie piętek, pełniących rolę amortyzatora.

– Pamiętajmy, że granica pomiędzy dobrze wykonaną korekcją a okaleczeniem zwierzęcia jest bardzo cienka — zaledwie kilka milimetrów — wyjaśnia Stokfisz. Jak zauważyć, że krowa wymaga korekcji? Warto obserwować stado. Krowy, chodząc po oborze dają wiele sygnałów, które jednoznacznie wskazują na ich problemy z nogami. Trzeba tylko umieć je odczytać, a następnie przeprowadzić taką korekcję, która je wyeliminuje. Nieodpowiednia linia grzbietu, przerost rogu racicowego, opuszczona głowa, postawa „niedźwiedziej łapy”, odciążanie chorej kończyny, to jedne z objawów, które powinny prowadzić do jak najszybszej korekcji.

Stała obserwacja zwierząt zapewnia zdrowie stada.

-Obserwuję stado, by poprawić dobrostan zwierząt oraz dobrze odczytywać sygnały jakie przekazują krowy (m.in. te związanych z korekcją), oraz by dbać o racice i zapobiegać kulawiznom. Szukam rozwiązań, które poprawią także wyniki ekonomiczne— zapewnia Stokfisz.

Facebook Comments Box