Home Aktualności KRIR wnioskuje o szybkie wypłaty płatności bezpośrednich

KRIR wnioskuje o szybkie wypłaty płatności bezpośrednich

0
0

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wnioski izb rolniczych i oczekiwania wszystkich rolników dotkniętych problemem suszy wystąpił 25 listopada 2015 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przyspieszenie wypłaty płatności bezpośrednich za 2015 rok.

W odpowiedzi na pismo z dnia 25 listopada 2015 r. nr KRIR/MR/W/1305/2015, dotyczące wniosku o przyspieszenie wypłaty płatności bezpośrednich za 2015 r., pragnę zapewnić Pana Prezesa, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostrzega potrzeby rolników związane z jak najszybszą realizacją wsparcia bezpośredniego. W rezultacie działań podjętych przez Ministra Krzysztofa Jurgiela środki na wypłatę płatności zaliczkowych za 2015 r. zostały zwiększone o 1,4 mld zł. Ogółem w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2015 r. (z tytułu JPO, płatności dodatkowej, płatności do roślin wysokobiałkowych oraz płatności do owoców miękkich) wypłacono blisko 2,7 mld zł. Jest to kwota wyższa od grudniowych wypłat w ostatnich kilku latach. W latach 2012-2014 było to bowiem odpowiednio: 1,22 mld zł, 2,36 mld zł oraz 2,36 mld zł.

Jednocześnie pragnę poinformować, że w wyniku podjętych działań naprawczych możliwe było rozpoczęcie wypłat płatności z dniem 1 grudnia br., pomimo wcześniejszych informacji o opóźnieniach we wdrażaniu systemu informatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie wdrożony został I etap, który pozwala na kontrole administracyjne i naliczanie spraw bez sankcji w odniesieniu do: jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, płatności za zazielenienie, płatności do krów, płatności do bydła oraz płatności do kóz, dla rolników niepodlegających dyscyplinie finansowej i niewytypowanych do kontroli na miejscu. Szacuje się, że funkcjonalność pozwoli na naliczenie płatności dla ok. 30-35% rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie za 2015 r.

Zgodnie z wyjaśnieniami Agencji kolejne etapy zostaną wdrożone w następujących terminach:

– 22 lutego 2016 r. – kontrola administracyjna i naliczanie pozostałych spraw (z wyłączeniem spraw podlegających kontroli na miejscu oraz spraw zawierających deklaracje obszarów proekologicznych – tzw. EF A). Szacuje się, że funkcjonalność pozwoli na naliczenie płatności dla kolejnych ok. 35-40% rolników.

– 4 kwietnia 2016 r. – weryfikacja po kontroli na miejscu oraz naliczanie spraw po kontroli na miejscu oraz spraw z deklaracjami EFA. Wdrożenie tego etapu pozwoli w pełni naliczać płatności dla ok. 30% rolników.

– 30 maja 2016 r. – funkcjonalności dotyczące ustalania kwot nienależnych.

Na zakończenie Minister zapewnił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokłada wszelkich starań, aby środki z tytułu płatności bezpośrednich były naliczone rolnikom oraz wypłacone w możliwie najkrótszym terminie.

Źródło: KRiR

 
 
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT