Home Artykuły Linie sortujące i myjące jabłka to klucz do sukcesu grup sadowniczych

Linie sortujące i myjące jabłka to klucz do sukcesu grup sadowniczych

0
0

Autor: Tomasz Kodłubański

 

Grupy producentów owoców w Polsce jest coraz więcej. Rzadko się jednak zdarza, by taką grupę tworzyli ludzie młodzi, z wyższym wykształceniem, wcześniej nie związani z handlem. Grupę producentów owoców Applex z siedzibą w Sadkowicach Nowych założyło 8 młodych sadowników, którzy postanowili wypromować swoje jabłka nie tylko w Polsce, lecz także na rynku rosyjskim.

 

– GPO Applex powstała w 2009 r. i obecnie zrzesza 24 sadowników z gmin: Sadkowice, Biała Rawska i Błędów, a owoce do sprzedaży od ubiegłego roku przygotowujemy już w nowym obiekcie – mówi Magdalena Sobczak, prezes zarządu grupy. Głównym celem sadowników zrzeszonych w grupie Applex jest eksport owoców. Odbiorcami polskich jabłek jak dotąd były Federacja Rosyjska, Kazachstan, Białoruś oraz Bułgaria i Rumunia. Nieduże, tzw. pilotażowe partie owoców były już wysyłane także do krajów skandynawskich i do Niemiec. Tylko około 5% zebranych owoców jest sprzedawanych na rynku wewnętrznym, głównym odbiorcą (od marca 2012 r.) jest sieć Biedronka.

Sady udziałowców GPO Applex zajmują łącznie ok. 320 ha, a potencjał produkcyjny wynosi

10 000 ton owoców. Średnia wielkość gospodarstw członków grupy to ok. 13 ha. Najwięksi udziałowcy dysponują areałem sadu przekraczającym 30 ha. Embargo nałożone przez Rosję na polskich eksporterów owoców odcięło nas od dotychczasowych rynków zbytu, które zostały przez nas ‘wywalczone’ w ciągu poprzedniej dekady – mówi M. Sobczak.

– Zdajemy sobie sprawę, że prawdopodobnie zakaz wwozu jabłek na terytorium Federacji Rosyjskiej nie zostanie szybko zniesiony więc jesteśmy w trakcie nawiązywania nowych kontaktów w Kanadzie, krajach arabskich oraz w Chinach, które przynajmniej w części zrekompensują obecne i przyszłe straty jakie poniesie nasza grupa – dodaje M.Sobczak.

Owoce produkowane przez członków grupy posiadają certyfikat integrowanej produkcji (IP). Kolejnym etapem będzie uzyskanie certyfikatów Euregap i GlobalGAP, które gwarantują jakość sprzedawanych jabłek i ułatwiają ich zbyt.

W sadach udziałowców GPO Applex jabłonie stanowią 90% nasadzeń – mówi Przemysław Błądek, odpowiedzialny za handel i marketing. Część sadowników uprawia także inne gatunki owoców, głównie wiśnie (około 5%), grusze, śliwy i czereśnie.

Sady jabłoniowe są w różnym wieku, w nasadzeniach nie ma jednak drzew starszych niż 15 lat. W nasadzeniach jabłoni dominują ‘Šampion’, ‘Pinova’, ‘Idared’, ‘Jonagold’ i jego sporty, ‘Ligol’, ‘Gala’, i ‘Golden Delicious’. Nieduży procent areału zajmują ‘Gloster’, ‘Fuji’ i jego sporty, ‘Mutsu’, ‘Lobo’ i ‘Red Chief’. Odmiany letnie stanowią niewielki procent i są to: ‘Early Geneva’, ‘Paulared’, ‘Delikates’, ‘Piros’ i ‘Celeste’. Jabłonie rosną głównie na podkładce ‘M.9’, ale część, zwłaszcza w starszych sadach, także na ‘M.26’. Ze względu na wysoki koszt założenia osłon przeciwgradowych w sadach członków grupy jeszcze takowych nie ma. Około 90% sadów jest nawadniana kroplowo W niektórych gospodarstwach zainstalowano natomiast zraszacze nadkoronowe (flipery), które oprócz nawadniania mogą być także wykorzystywane w ochronie przeciwprzymrozkowej. Usprawnienie pracy w sadach członków wspomagają samojezdne platformy hydrauliczne firm N. Blosi oraz Rosatello, które są wykorzystywane zarówno podczas cięcia, jak i zbioru owoców.

Grupa stale rozbudowuje swoją bazę sortowniczą i przechowalniczą. Wiosną 2013 r. do użytku udziałowców oddano nową bazę sortowniczo-przechowalniczą, której generalnym wykonawcą była firma Budrem. Cały obiekt ma powierzchnię 7600m2. Połowa tej powierzchni została przeznaczona pod budowę komór przechowalniczych (22 komory). Chłodnictwo zaprojektowała firma Termolux, która dostarczyła także niezbędny sprzęt do utrzymania w komorach warunków KA i ULO. W budynku mieszczą się także dwie komory spedycyjne (o pojemności 150 ton każda). W drugiej części budynku znajdują się sortownia z wydzieloną częścią administracyjną oraz zaplecze socjalne  o powierzchni 350 m2.

W pierwszej części linii Greefa (dostarczona przez firmę Szugajew-Agri ) obejmującej wodny rozładunek skrzynie ustawiane są na wyznaczonych miejscach po 3 w słupku, następnie robot IBM przenoszący skrzynie pobiera je i wstawia na rolki basenu. Skrzynia przepychana jest na windę opuszczającą skrzynię do wody, co umożliwia jabłkom wypłynięcie do kanału wodnego i dotarcie przy pomocy pompy wodnej do części sortującej.

W części sortującej –  rolka z wypustkami – finger podaje jabłka z kanału wodnego do tzw. Camela (rolek, które prowadzą jabłka do suszarki), a następnie po osuszeniu jabłka V-beltami (4 pasy w kształcie litery „v” ) są przesuwane pod kamery. Każde jabłko jest tu ważone, mierzone, ma miejsce selekcja ze względu na kolor oraz niepożądane zmiany na powierzchni skórki (dzięki aplikacji IQS 2, która posiada przemysłowe kamery na podczerwień ­CCD). Każde jabłko trafia następnie do części załadunkowej maszyny. Wydajność sortowania wynosi 2­5 jabłek na sekundę.

W drugiej części hali znajdują się kanały wodne i stoły pakerskie. Część, na której znajdują się kanały służy do ponownego załadowania jabłek w skrzynie za pomocą napełniarki hydro-próżniowej, następnie załadowane skrzynie zostają przy pomocy robota IBM odstawione na ustalone miejsca, gdzie operator wózka widłowego może je odebrać.

W części ze stołami pakerskimi przesortowane jabłka pakowane są bezpośrednio w kartony lub w innego rodzaju opakowania. Na pięciu stołach do pakowania znajduje się 30 stanowisk pracy.

W roku 2014 grupa wybudowała drugą halę, w której znajduje się przestrzeń na 20 komór przechowalniczych o pojemności 250 ton każda. Po zakończeniu budowy i wyposażeniu nowego obiektu członkowie grupy mogą przechowywać ponad 5 000 ton jabłek (poprzednio baza przechowalnicza to 3600 ton). Ponadto w planach jest także zakup maszyny do pakowania owoców w worki foliowe o różnej pojemności, głównie do pakowania owoców na zamówienia supermarketów. Niebawem w obiekcie grupy pojawi się także składarko-sklejarka do kartonów.

jab 1

 

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT