Home Aktualności Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach 2015

Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach 2015

0
0

W dniach 11-12 lutego br. podsekretarz stanu Zofia Szalczyk przebywała z wizytą w Norymberdze w związku z Międzynarodowymi Targami Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach 2015.

Fot. Podsekretarz stanu Zofia Szalczyk podczas zwiedzania Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach

Fot. Podsekretarz stanu Zofia Szalczyk podczas zwiedzania Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach

Tematyka targów obejmuje wszystko to, co związane jest z żywnością wyprodukowaną metodami ekologicznymi, w tym surowce, półprodukty, komponenty, wyroby gotowe dla przemysłu rolno-spożywczego. Targi BioFach, jedne z największych targów w branży ekologicznej na świecie, są doskonałym miejscem do zaprezentowania polskiej oferty żywności ekologicznej oraz możliwości dynamicznie rozwijającego się polskiego rolnictwa ekologicznego. Kilka tysięcy wystawców z całego świata przyjeżdża do Norymbergii, aby promować ekologiczną żywność i rolnictwo oraz produkty pochodzenia naturalnego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest obecne na targach BioFach od 2005 roku. W 2006 roku Polska, jako pierwsza z nowych państw członkowskich UE, miała zaszczyt pełnić rolę Kraju Roku. Goście odwiedzający stoisko polskiego rolnictwa ekologicznego wyrażali uznanie dla polskiej ekspozycji, podkreślali wysoką jakość żywności i niezaprzeczalne walory tradycyjnej kuchni. W latach 2005-2012 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizowało stoisko we współpracy z Urzędami Marszałkowskimi. Od roku 2013, ze względu na postulaty polskich organizacji branżowych, powierzchnia wystawiennicza była udostępniana wyłącznie dla producentów żywności ekologicznej prezentujących certyfikowane produkty rolnictwa ekologicznego, wytwarzane w naszym kraju.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowało się na stoisku o powierzchni wystawienniczej 193,15 m², z czego powierzchnia ok. 43 m² została wykorzystana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a ok. 150 m² przeznaczone zostało na prezentację produktów ekologicznych przez polskie organizacje skupiające producentów ekologicznych.

W targach BioFach 2015 wzięły udział następujące organizacje branżowe:

– Stowarzyszenie „Polska Ekologia”,

– Związek Rolników Ekologicznych „Biopolska”,

– Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych „Ekołan”,

– Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych Św. Franciszka z Asyżu,

– Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland”,

– Farma Świętokrzyska Sp. z o. o. w organizacji.

Odwiedzający polskie stoisko mieli okazję wziąć udział w licznych pokazach kulinarnych i degustacje, a także zdobyć informację na temat rolnictwa ekologicznego w Polsce.

W trakcie wizyty na targach podsekretarz stanu Zofia Szalczyk wzięła udział w oficjalnym otwarciu targów BioFach 2015, które odbyło się z udziałem m.in. komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phila Hogana. Minister Z. Szalczyk odbyła również spotkania z polskimi wystawcami, a także z dyrektorem Grupy UE, Międzynarodowej Federacji Ruchów na Rzecz Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM), Marco Schlüterem, oraz pełnomocnikiem ds. strategii wobec rosyjskiego embarga, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, Gyula Budai. Tematem rozmów były kwestie związane z projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych, a także sytuacją na rynkach rolnych w wyniku rosyjskiego embarga.

Obecność Polski podczas targów BioFach 2015 była niezbędna dla efektywnego promowania wysokiej jakości żywności i walorów tradycyjnej polskiej kuchni, co wiąże się z upowszechnianiem wizerunku, zwiększeniem rozpoznawalności oraz wzrostem zainteresowania produktami ekologicznymi na arenie międzynarodowej. To właśnie w Norymberdze zapadają ustalenia dotyczące tego, co będzie się działo w branży rolnictwa ekologicznego w najbliższym roku. Stąd tak ważna jest obecność Polski i przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tegoroczne targi BioFach były doskonałą okazją do spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej, a także do nawiązania współpracy z innymi przedstawicielami organizacji branżowych. Ponadto, przedstawiciele MRiRW wzięli udział w licznych seminariach, konferencjach związanych z tematyką rolnictwa ekologicznego. Ponadto odbyło się szereg spotkań z przedstawicielami pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej, związane z procedowanym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady zastępującym obecnie obowiązujące rozporządzenie Rady WE nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej.

Źródło: MRiRW
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT