Home Aktualności Ministerstwo rolnictwa nie zajmuje się już skupem płodów rolnych

Ministerstwo rolnictwa nie zajmuje się już skupem płodów rolnych

0
0

– Ministerstwo rolnictwa nie zajmuje się już skupem płodów rolnych – odpowiedział minister Marek Sawicki na pytanie rolnika z gminy Bolimów z województwa łódzkiego, dotyczące przygotowania resortu do skupu jabłek, zbóż oraz wieprzowiny. To tylko jedna z wielu, czasami trudnych spraw, jakie były poruszane podczas spotkania.

Grupa gospodarzy z Bolimowa, która 21 maja odwiedziła resort rolnictwa wzięła udział w szkoleniu dotyczącym nowych zasad przyznawania płatności bezpośrednich oraz funduszy z Programu Rozwoju  Obszarów Wiejskich  na lata 2014-2020.

– Najważniejszym zadaniem jakie stoi teraz przed ministerstwem, którym kieruję, jest uruchomienie nowego PROW-u. Trwają intensywne prace legislacyjne nad rozporządzeniami, dzięki którym odbędą się pierwsze nabory. Liczę, że jeszcze w czerwcu i lipcu zaczniemy przyjmować wnioski o pomoc finansową na zalesianie, pomoc dla młodych rolników oraz modernizacje gospodarstw rolnych – powiedział minister Marek Sawicki.       

Ministerstwo rolnictwa aktywnie szkoli polskich rolników tak, aby jak najefektywniej wykorzystali fundusze z nowej unijnej perspektywy finansowej. Głównym celem PROW 2014 – 2020, w ramach którego przewidziano 15 działań, jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich. Łącznie na ten cel będzie przeznaczone 13,5 mld euro, z czego środki unijne to ok. 8,6 mld euro, a krajowe 4,9 mld euro

Rolnicy z Bolimowa pytali również o trudną sytuację na rynku mleka, zwłaszcza w kontekście spadających cen skup. Minister rolnictwa przypomniał, że Polska była odosobniona na forum Unii Europejskiej w staraniach o utrzymanie systemu limitowania produkcji.

– Nie było zgody większości państw, aby ten system utrzymać. Ale naszym ogromnym sukcesem, poprzedzonym wielomiesięczną ofensywą dyplomatyczną w Brukseli, jest zgoda na rozłożenie kar za nadprodukcję w ostatnim roku kwotowym na raty. Rozporządzenie w tej sprawie już niedługo zostanie przyjęte przez Radę Ministrów, a rolnicy i mleczarnie kary będą mogły spłacić w trzech, równych ratach – zapewnił łódzkich rolników minister Marek Sawicki.

Źródło: MRiRW

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT