Home Aktualności Młodzi rolnicy z Czarnogóry gośćmi ministra

Młodzi rolnicy z Czarnogóry gośćmi ministra

0
0

Zdecydowana większość polskich rolników dobrze ocenia fakt przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – powiedział minister Marek Sawicki podczas spotkania z grupą młodych rolników z Czarnogóry.

Fot. Minister Marek Sawicki oraz Ramiz Bašić, ambasador Czarnogóry w Rzeczypospolitej PolskiejRamiz Bašić

Fot. Minister Marek Sawicki oraz Ramiz Bašić, ambasador Czarnogóry w Rzeczypospolitej PolskiejRamiz Bašić

– Ogromny jednolity europejski rynek w połączeniu ze skuteczną modernizacją rolnictwa oraz przemysłu spożywczego sprawiły, ze polska żywność stała się hitem eksportowym. Wystarczy powiedzieć, że od momentu akcesji jej produkcja wzrosła o 40%. Gdy wchodziliśmy do UE sprzedawaliśmy zagranicę towarów rolno-spożywczych za ok. 5 mld euro, w zeszłym roku przekroczyliśmy barierę 22 mld, a w tym roku mamy aspirację, aby było to 25 mld – tłumaczył gościom z Czarnogóry Marek Sawicki.

Kontynuacją spotkania było seminarium eksperckie, podczas którego przedstawiciele MRiRW oraz ARR zaprezentowali  czarnogórskim gościom zagadnienia dotyczące wpływu członkostwa w UE na rolnictwo i sektor rolno – spożywczy, Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych, mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania produktów rolnych oraz programu „Owoce i warzywa w szkole”.

W kolejnych dniach wizyty w Polsce grupa młodych rolników z Czarnogóry odwiedzi szereg gospodarstw, które w ostatnich latach rozwinęły się dzięki unijnym funduszom.

Współorganizatorem ww. wizyty jest Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników.

Źródło: MRiRW
Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT