Home Aktualności Musimy pójść o krok dalej

Musimy pójść o krok dalej

0
0

– Nasze saldo eksportu żywnością od 2007 r. potroiło się z 2 do 6,6 mld euro. To pokazuje skalę naszego ogromnego sukcesu. Ale jeżeli chcemy utrzymać ten sukces musimy zrobić kolejny krok do przodu – powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki na Naradzie Ambasadorów RP.

 

Narada Ambasadorów RP zorganizowana w Krajowej Szkole Administracji Publicznej była tradycyjnie poświęcona omówieniu założeń polskiej polityki zagranicznej. Z uwagi na rosnące znaczenie dyplomacji ekonomicznej jednym z wiodących tematów narady była kwestia wspierania przez polskie placówki dyplomatyczne promocji gospodarczej.

– Chciałbym podziękować za dotychczasową współpracę, zarówno resortowi spraw zagranicznych, jak i gospodarki. Konsolidacja naszych działań promocyjnych przyniosła efekty – powiedział minister Marek Sawicki, który dodał: – Jednym z moich priorytetów jest zbudowanie teraz wspólnych platform sprzedażowych dzięki, którym poprawi się cena uzyskiwana za eksportowaną polską żywność. Muszę przyznać, że przekonywanie przedsiębiorców do takiego pomysłu jest bardzo trudne, ale liczę, że już niedługo uda mi się namówić do takich działań branże drobiarską oraz mleczarską. Tylko dzięki takim działaniom uda nam się utrzymać obecną, wysoką dynamikę eksportu. Przypomnę, że od 2007 r. do 2014 eksport rolno-spożywczy wzrósł ponad dwukrotnie z 10,1 do 21,3 mld euro. Saldo obrotu potroiło się z 2 mld do 6,6 mld euro. To pokazuje skalę naszego sukcesu. Ale utrzymanie tego sukcesu nie będzie łatwe. Proste przewagi ekonomiczne w postaci relatywnie niskich cen surowców, kosztów pracy czy energii, powoli, ale nieubłaganie kończą się.  Jeżeli chcemy nadal chwalić co roku rosnącym eksportem żywności musimy pójść w stronę konsolidacji. Jeżeli przemysł spożywczy nie może zdecydować się na łączenie firm, to powinny to być właśnie wspólne platformy sprzedażowe łączące oferty różnych firm  i różnych branż.

Źródło: MRiRW

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT