Home Aktualności Najnowsze dane opublikowane przez Copa i Cogeca wskazują na gwałtowny spadek (o 10,6%) produkcji rzepaku, m.in. ze względu na złe warunki pogodowe.

Najnowsze dane opublikowane przez Copa i Cogeca wskazują na gwałtowny spadek (o 10,6%) produkcji rzepaku, m.in. ze względu na złe warunki pogodowe.

0
0

Z najnowszych danych Copa i Cogeca wynika, że produkcja rzepaku w tym roku spadnie o 10,6% (w porównaniu z 2014 r.), przede wszystkim wskutek wprowadzenia zakazu zaprawiania nasion neonikotynoidami, złych warunków pogodowych i braku produktów ochrony roślin. Dyskutowano na ten temat podczas posiedzenia grupy roboczej „Rośliny oleiste i białkowe” Copa-Cogeca. Przewodniczący grupy roboczej Arnaud Rousseau stwierdził: „Spodziewamy się, że produkcja rzepaku spadnie o aż 10,6% w tym roku. Będzie kształtowała się na poziomie 14 mln t, podczas gdy w zeszłym roku wynosiła 15,76 mln t. Uzyski również są mniejsze z powodu ostatniej fali upałów i susz w całej Europie, co uderzyło w uprawę roślin.” „Prognozy wskazują, że produkcja wszystkich roślin oleistych powinna się obniżyć o 8,5%. Jednak produkcja roślin białkowych rośnie w odpowiedzi na większy popyt. Obecna sytuacja jest też rezultatem zmniejszenia różnic w marżach między poszczególnymi uprawami oraz nowych instrumentów WPR, które dają możliwość uprawiania roślin białkowych na obszarach proekologicznych ze względu na ich pozytywny wpływ na różnorodność biologiczną. Przedstawiciele sektora są zadowoleni z tego wzrostu, ale nie wystarczy on, żeby skompensować potencjalny spadek wynikający z niższej produkcji paszy dla zwierząt hodowlanych na bazie makuchów rzepakowych. W tym roku podaż makuchów rzepakowych dla hodowców będzie niższa. Należy podjąć pilne działania”, podkreślił. 

Źródło: http://www.copa-cogeca.be

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT