Home Artykuły New Holland: 30 tys. pras wielkogabarytowych
New Holland: 30 tys. pras wielkogabarytowych

New Holland: 30 tys. pras wielkogabarytowych

0
0

New Holland Agriculture to jeden z największych światowych producentów maszyn rolniczych, kojarzący się przede wszystkim z ciągnikami i kombajnami. Jego asortyment jest jednak znacznie szerszy: zaliczają się doń także ładowarki teleskopowe, sieczkarnie samojezdne, maszyny uprawowe i zielonkowe, w tym prasy rolujące i kostkujące. To właśnie ta ostatnia grupa dostarczyła powodu do świętowania: w belgijskim Zedelgem z linii produkcyjnej zjechała 30-tysięczna prasa wielkogabarytowa BigBaler 1290 Plus.

Historia amerykańskiego giganta sięga aż 1895 r. Prasy wielkogabarytowe produkuje on od 1987 r. W Zedelgem, gdzie powstała jubileuszowa prasa, oprócz zakładu produkcyjnego znajduje się Globalne Centrum Badawczo-Rozwojowe Maszyn Żniwnych New Holland. Powstają w nim projekty maszyn wytwarzanych następnie w licznych fabrykach tej marki, rozmieszczonych w wielu krajach świata, także w Polsce.

Trzydziestotysięczną prasą, którą oznaczono pamiątkową naklejką, okazał się model BigBaler 1290 Plus. Prasa ta jest produkowana od 2016 r. W tym samym roku wsławiła się udziałem w nie lada wyzwaniu – próbie pracy w trudnych warunkach przez 17 godzin z rzędu. Próba została przeprowadzona we francuskim gospodarstwie w okolicy Nalliers (Kraj Loary) pod nadzorem szwajcarskiej firmy certyfikującej SGS Agriculture. Praca polegała na zbiorze słomy po pszenicy we współpracy z traktorem New Holland T7.315 Heavy Duty Auto Command. Pierwszego dnia, w upalnej pogodzie, udało się zebrać słomę z trzech pól o powierzchni wynoszącej łącznie 84 ha. Drugiego dnia, z powodu pogorszenia pogody, udało się obsłużyć jedynie 31 ha, lecz wynik i tak był imponujący. BigBaler sprasował przez ten czas aż 1254 bele o długości ok. 2,37 m i średniej masie 434 kg (przepustowość prasy wyniosła 32 t/h). Była to niemal połowa wyniku, który właściciel farmy osiągał zwykle przez rok. Poza tym przez całe 17 godzin prasa nie miała żadnej awarii. Drugi współtwórca sukcesu, ciągnik, zużył zaledwie 0,38 l paliwa na belę, czyli o połowę mniej, niż dotychczas w tym samym gospodarstwie.

BigBaler 1290 Plus dysponuje wprowadzonymi przez New Holland rozwiązaniami takimi jak system wiązania podwójnych węzłów LoopMaster, czujnik wypełnienia SmartFill (zapewniający każdej beli taki sam kształt i stopień zgniotu), układ IntelliCruise dostosowujący prędkość jazdy ciągnika do obciążenia maszyny oraz przekładnię SmartShift. Jest to dwubiegunowa przekładnia Powershift, która umożliwia płynne uruchamianie maszyny, a dzięki temu ochronę układu przeniesienia napędu zarówno po stronie ciągnika, jak i prasy. Przekładnia ta została w zeszłym roku nagrodzona srebrnym medalem Agritechniki.

Nowością w tej serii pras wielkogabarytowych New Holland jest od niedawna model BigBaler 1290 High Density, która przewyższa Plusa, bo formuje kostki o masie ponad 500 kg. Ta prasa też zdążyła już nazbierać nagród: ex aequo z prasą Case IH LB 436 HD nosi tytuł Maszyny Roku 2020 w kategorii maszyn do produkcji pasz. Poza tym zyskała także uznanie w Polsce. Mimo że targi Agrotech się w tym roku nie odbyły, prasa High Density otrzymała wyróżnienie za za rozwiązania konstrukcyjne zwiększające bezpieczeństwo pracy i pozwalające na uzyskanie podwyższonego stopnia zgniotu.

Autor; Jolanta Piaseczna

Zdjęcie pochodzi z oficjalnych materiałów prasowych New Holland Agriculture

Facebook Comments