Home Aktualności Nieformalna Rada Ministrów Rolnictwa UE w Rydze (Łotwa)

Nieformalna Rada Ministrów Rolnictwa UE w Rydze (Łotwa)

0
0

Minister Marek Sawicki od 31 maja do 2 czerwca br. przebywa na Łotwie, gdzie odbywa się posiedzenie Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE AGRIFISH w ramach prezydencji łotewskiej.

Podczas 3 – dniowego spotkania – formalne i nieformalne dyskusje ministrów koncentrować się będą  wokół zmian przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego. Prezydencja łotewska przygotowała  dokument do dyskusji dotyczący obecnych i przyszłych wyzwań sektora produkcji ekologicznej.

Minister Sawicki będzie zabiegał o zmianę proponowanych przez Prezydencję zapisów prawnych, które nadmiernie komplikują produkcję ekologiczną. Produkcja ta  obecnie rozwija się w Polsce dobrze i nie należy jej ograniczać przez  nadmierną biurokrację. 

Najistotniejsze rozwiązania, względem których nie osiągnięto jeszcze porozumienia to: harmonizacja postępowania w przypadku nieprawidłowości, rozwiązania dotyczące funkcjonowania systemu kontroli w produkcji ekologicznej oraz zmiana systemu importu produktów ekologicznych. Zdania ministrów rolnictwa w tym zakresie  są podzielone.

Wszystkie powyższe działania powinny sprzyjać zaufaniu konsumentów do produktów ekologicznych, wytwarzanych zgodnie z wymogami dla produkcji wysokiej jakości. Za to konsumenci płacą wyższe ceny.  Wprowadzane zmiany powinny być nakierowane na rozwój rolnictwa ekologicznego oraz rynku żywności ekologicznej.

Źródło: MRiRW

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT