Home Artykuły Nowości maszynowe jesieni – ciągniki
Nowości maszynowe jesieni – ciągniki

Nowości maszynowe jesieni – ciągniki

0
0

Jesień dla producentów traktorów to nie tylko rozstrzygnięcie konkursu Ciągnik Roku. Wielu z nich właśnie teraz ogłasza nowe modele lub udoskonalenia w już istniejących. Oto krótki przegląd wiadomości ostatnich miesięcy.

Case IH

Co najmniej trzy serie traktorów tej marki powitają Nowy Rok w odświeżonej postaci: Farmall C, Maxxum 115-150 i Puma 140-175. W pierwszym przypadku główną zmianą jest nowy silnik – czterocylindrowy FPT o pojemności skokowej 3,6 l (poprzednia wynosiła 3,4 l), zachowujący mimo zwiększenia pojemności te same wymiary. Zamiast dwóch każdy z jego cylindrów będzie miał teraz cztery zawory, co wraz z układem wtrysku Common Rail zapewni lepsze i wydajniejsze spalanie oraz zwiększenie mocy. Silnik spełnia wymogi normy Stage V dzięki nowemu, bezobsługowemu układowi recyrkulacji spalin (katalizator utleniający, filtr cząstek stałych i selektywna redukcja katalityczna w jednym). Traktory Farmall C są też dostępne z pakietem opcji Selection, do którego należy m. in. przekładnia Active Drive 2, przedni TUZ i trzybiegowy WOM.

Jeszcze więcej zmian wprowadzono w serii Maxxum 115-150. Począwszy od kabiny, do której wchodzi się po nowych schodkach i która oferuje jeszcze więcej udogodnień przy pracy (w tym lodówka oraz uchwyty na tablet i telefon), poprzez usprawnienie pracy przekładni po nowe światła obrysowe. Najmocniejszy z tej serii model 150 zyskał także dodatkowe 5 KM mocy. Ciągniki Maxxum, w zależności od modelu są teraz dostępne w trzech pakietach specyfikacji: Selection, Advanced lub Professional. Podobnej modernizacji poddano serię Puma 140-175.

John Deere

John Deere może w tym roku chwalić się podwójnym sukcesem w konkursie Ciągnik Roku, ale to nie wszystko. W połowie listopada JD zaprezentował zmodernizowaną serię traktorów 6R, która powiększyła się przy okazji o cztery modele. Jej cechą wyróżniającą będzie teraz system 1-Click-Go AutoSetup, umożliwiający znacznie szybsze i sprawniejsze ustawianie parametrów ciągnika i pracującej z nim maszyny lub osprzętu. Wszystkie ustawienia maszyn oraz dane uprawy mogą być przygotowane z wyprzedzeniem i przechowywane w chmurze. Dzięki temu można było także zrezygnować z deski rozdzielczej na rzecz konsoli w podłokietniku i wyświetlacza w słupku narożnym, poprawiając tym samym widoczność. Inne nowości tej serii to zmiana wzornictwa, więcej opcji przekładni i inteligentne zarządzanie mocą.

Deutz-Fahr

Również cztery modele o mocy 192-230 KM dodał Deutz-Fahr do serii 6 z przekładnią bezstopniową TTV. Są one napędzane sześciocylindrowymi silnikami produkcji własnej o pojemności skokowej 6,1 l, również dopasowanymi do Stage V. Niezależny od przekładni układ hydrauliczny CleanOil z dodatkowym zbiornikiem oraz pompy Load Sensing przyczyniają się do tego, że seria ta jest szczególnie przydatna do pracy z ładowaczem czołowym. W nowych modelach pojawiła się kabina MaxiVision 2, znana już z innych serii Deutz-Fahr. Jest w nich dostępny także system TIM, umożliwiający wzajemne dostosowywanie parametrów pracy pomiędzy ciągnikiem a zagregowaną z nim maszyną.

Zdjęcie pochodzi z oficjalnych materiałów prasowych Case IH.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments Box