Home Artykuły Nowości maszynowe jesieni: siewniki
Nowości maszynowe jesieni: siewniki

Nowości maszynowe jesieni: siewniki

0
0

W ostatnim czasie pojawiło się kilka wiadomości dotyczących siewników i maszyn uprawowo-siewnych. Przedstawiamy więc trzy maszyny, których one dotyczą. Reprezentują one marki Amazone, Kuhn i Väderstad.

Amazone Cirrus-CC

Z pewnością najgłośniej ostatnio było o Amazone Cirrus-CC. Jest to agregat uprawowo-siewny o szerokości 4-6 m, posiadający dwukomorowy zbiornik ciśnieniowy, nabudowany siewnik poplonów GreenDrill 501 i drugi odcinek transportowy z dodatkowymi redlicami nawozowymi FerTec. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość równoczesnego wysiewu trzech rodzajów nasion na różnych głębokościach (Triple Shoot). Rolnicy często dodają do plonu głównego wsiewki innych roślin, które zapobiegają zachwaszczeniu i erozji gleby, a także w przypadku roślin motylkowych wiążących azot – poprawiają jej żyzność. Jest to więc rozwiązanie, które zaoszczędzi im pracy, czasu i paliwa.

Materiałowi siewnemu może też towarzyszyć nawóz. Za pomocą wspomnianych redlic FerTec można go także umieścić w głębszej warstwie gleby między rzędami roślin, aby pobudzić wzrost ich korzeni. Metoda ta, zwana Double Shoot, pozwala więc na umieszczenie nawozu dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny.

Możliwe są więc następujące kombinacje:

– wysiew jednego rodzaju nasion;

– wysiew dwóch rodzajów nasion lub nasion wraz z nawozem w jednym rzędzie;

– wysiew dwóch rodzajów nasion lub nasion i nawozu w dwóch rzędach;

– równoczesny wysiew trzech różnych rodzajów materiału.

Zastosowanie map aplikacyjnych i funkcji MultiBin umożliwia indywidualne sterowanie wszystkimi trzema zbiornikami, a normy wysiewu ich zawartości mogą być zmieniane w zależności od położenia siewnika na polu. Z kolei funkcja MultiBoom automatycznie przełącza GPS-Switch na uwrociach, aby zapewnić równomierny wysiew.

Kuhn: nowe modele Sitera

Tymczasem wśród mechanicznych siewników rzędowych Kuhn również dzieje się coś ciekawego. Otóż seria Sitera powiększyła się o modele z elektrycznym napędem sekcji wysiewającej, oznaczane odtąd literą „e”. Są one wyposażone w silnik elektryczny, który steruje systemem wysiewającym, oraz w czujnik radarowy z tyłu, który rejestruje prędkość jazdy, by dostosować doń prędkość obrotów wałka wysiewającego. Zmiana dawki wysiewu może być ręczna lub automatyczna z wykorzystaniem sygnału GPS, a funkcja kontroli sekcji TC-S.C. umożliwia wstrzymywanie wysiewu na uwrociach. Siewnik może być sterowany za pomocą terminala z ekranem dotykowym, który dostarczy także informacji o ilości obrotów aparatów wysiewających czy też kończących się nasionach w zbiorniku.

Medal dla Väderstada

Choć większość dużych wystaw rolniczych została odwołana lub przeniesiona, w Moskwie w dniach 6-9 października odbyły się targi Agrosalon, czyli największa tego typu impreza w Rosji. Wśród pięciu laureatów złotego medalu za innowacje znalazł się system SeedEye firmy  Väderstad. Jest to system liczenia pojedynczych nasion (sic!) i monitorowania ich przepływu przez przewody nasienne siewników. Dzięki niemu można ustalić liczbę nasion do wysiania na metr kwadratowy. SeedEye ostrzega także przed niskim poziomem nasion w zbiorniku oraz alarmuje w przypadku zatoru w przewodzie. Sterowanie tymi funkcjami odbywa się za pomocą systemu Väderstad E-Control na iPadzie. Od przyszłego roku SeedEye będzie dostępny w modelach Spirit 600-900S, Rapid A 600-800C/J i Rapid A400-800S.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments